Jak wkomponować schody w aranżację salonu?
Jak wkomponować schody w aranżację salonu?
19 listopada 2019

Jak wkomponować schody w aranżację salonu?

Jeśli w Twoim salonie znajdują się schody, warto uczynić z nich ważny punkt aranżacji przestrzeni. Jak to zrobić? Pomogą Ci w tym właściwie dobrane płytki podłogowe oraz stopnice z gresu. Co wybrać, aby osiągnąć modny efekt estetyczny? Sprawdź nasze inspiracje.

Schody w salonie: wyeksponować czy „ukryć”?

To pierwsze pytanie, na które musisz sobie odpowiedzieć, planując aranżację tego elementu przestrzeni. Od razu warto podkreślić: obie strategie można łatwo zrealizować przy pomocy płytek podłogowych. Aby „ukryć” schody, wystarczy postawić na stopnice z gresu o tym samym wzorze i kolorze co pokrycie podłogi w salonie. Żeby zaś je wyeksponować – należy wybrać model kontrastujący. Oba rozwiązania mają swoje zalety. Kieruj się więc przede wszystkim własnymi preferencjami estetycznymi. Pamiętaj jednak, że:

  • schody, które wtapiają się w aranżację, optycznie powiększą przestrzeń, nadadzą jej „ciągłość”, a przy okazji wprowadzą do wnętrza subtelny, stonowany klimat;
  • schody wykończone kontrastowo będą stanowiły serce aranżacji i skupią na sobie uwagę, dlatego lepiej sprawdzą się we wnętrzach przestronnych i urządzonych w designerski sposób.

Decyzja należy do Ciebie!

Płytki gresowe na schodach – dlaczego to najlepszy wybór?

Schody w salonie możesz wykończyć przy pomocy różnych materiałów. Jednak to właśnie płytki gresowe są wybierane najczęściej. Dzieje się tak, ponieważ są:

  • wytrzymałe na uszkodzenia mechaniczne – co jest istotne zwłaszcza z uwagi na intensywną eksploatację schodów,
  • antypoślizgowe,
  • łatwe do utrzymania w czystości,
  • dostępne w bogatej gamie wzorów – także idealnie zgodnych z designem płytek podłogowych.

Warto też wiedzieć, że na schodach można ułożyć specjalne stopnice z gresu – idealnie dopasowane do kształtu stopni. W wielu przypadkach wzbogacone są o ryfle, które stanowią dodatkowe zabezpieczenie przed poślizgnięciem się.

Jakie wykończenie schodów wybrać?

Jeśli szukasz ciekawych pomysłów na wykończenie schodów przy pomocy płytek, przyjrzyj się rozwiązaniom przygotowanym przez Cerrad. Warto zwrócić uwagę m.in. na kolekcje:

  • Mattina sabbia – to płytki drewnopodobne o wyraźnym rysunku usłojenia i klasycznym, lekko rustykalnym wykończeniu; w tej kolekcji są dostępne stopnice V-shape, które pozwolą na subtelne wtopienie schodów w aranżację;
  • Cortone crema – wyjątkowo subtelne płytki drewnopodobne, idealne do wnętrz w stylu skandynawskim oraz nowoczesnym; optycznie powiększą przestrzeń salonu – zwłaszcza jeśli pokryją również schody; w tej kolekcji również są dostępne stopnice V-shape;
  • Batista desert – kolekcja inspirowana kamieniem naturalnym; minimalistyczna i bardzo uniwersalna, w ciepłym odcieniu piaskowca; stopnice są wyposażone w ryfle antypoślizgowe;
  • Batista dust – o bardziej industrialnym charakterze niż wersja Batista desert, w jasnoszarym odcieniu; idealne do nowoczesnych i designerskich salonów.

Sprawdź również pozostałe kolekcje ze stopnicami z gresu i znajdź idealne wykończenie schodów w swoim salonie!