Jak modnie zaaranżować ściany w kuchni? Podpowiadamy
Jak modnie zaaranżować ściany w kuchni? Podpowiadamy
1 września 2019

Jak modnie zaaranżować ściany w kuchni? Podpowiadamy

Zanim zdecydujemy się na meble, sprzęty i dodatki do kuchni, warto przemyśleć jeszcze wygląd podłogi i ścian.

Jak zaaranżować kuchenne ściany?

Gdy myślimy o remoncie kuchni, pierwsze, co zwykle przychodzi nam na myśl, to podłoga, meble i sprzęt AGD. Tymczasem jest jeszcze jeden ważny element, który musi współgrać z całą resztą pomieszczenia: ściany. To między innymi one, jeśli są zaaranżowane w przemyślany sposób, nadają kuchni określonego stylu.

Wśród panujących obecnie trendów wyróżnia się takie materiały na kuchenne ściany, jak cegła, drewno, kamień i beton architektoniczny. Każdy z nich nadaje wnętrzu inny, niepowtarzalny wygląd:

  • cegła sprawia, że kuchnia jest lepiej wyciszona; to rozwiązanie jest bardzo efektowne, a do tego praktyczne, ponieważ ceglasta ściana pasuje do większości płytek podłogowych,
  • drewno na ścianach powoduje, że kuchnia staje się bardziej ciepła i przytulna,
  • kamień to ponadczasowe rozwiązanie sprawiające, że kuchnia wygląda stylowo i nowocześnie
  • beton architektoniczny nadaje kuchni nowoczesnego wyrazu, świetnie wygląda w stylu minimalistycznym.

Meble a kuchenny styl

Aby wszystko dobrze ze sobą współgrało, do kolorów i materiałów podłogi oraz ścian musimy dobrać odpowiednie meble. Tak naprawdę możliwości są tutaj nieograniczone: możemy wybierać podobne lub zupełnie odmienne faktury, łączyć ze sobą zbliżone bądź całkowicie przeciwstawne barwy. Warto jednak przemyśleć, w jakim stylu chcemy urządzić swoją kuchnię.

Przykładowo w stylu rustykalnym czy klasycznym możemy postawić na jasną cegłę w połączeniu z białymi meblami – takie zestawienie sprawi, że wnętrze będzie przytulne i jasne zarazem. Jeśli chcemy iść w bardziej minimalistycznym kierunku, możemy zwrócić uwagę na beton architektoniczny – wówczas warto wybrać szafki zamknięte, o ukrytych uchwytach i gładkiej powierzchni. W tym przypadku kolorystyka jest dowolna, chociaż najbardziej polecane są meble białe o wysokim połysku, grafitowe bądź czarne, a czasem – o mocnych kolorach, dające wrażenie dużego kontrastu.

Aranżacja ścian dopasowana do rozmiaru pomieszczenia

Zanim zdecydujemy się na określony styl kuchni i wybór materiałów, musimy też przemyśleć, co będzie pasowało do metrażu pomieszczenia. Małe wnętrza zaleca się urządzać na jasno, ponieważ zbyt ciemne kolory mogą je dodatkowo optycznie zmniejszyć. To oczywiście bardzo ogólna zasada, ponieważ jak już wspomnieliśmy, wiele zależy od współgrania ze sobą ścian, podłogi i mebli oraz doboru dodatków. Warto też dodać, że w małej kuchni dobrze sprawdzają się sporej wielkości płytki na ścianach czy podłodze.

Idąc tym tropem możemy na przykład – wbrew temu, co wielu z nas sądzi – zdecydować się na beton (lub efekt betonu) w niedużych pomieszczeniach, o ile rozjaśnimy go na przykład jasnymi meblami. Szarość tego materiału w zestawieniu z bielą optycznie powiększą wnętrze, a do tego sprawi, że będzie ono wyglądało elegancko i gustownie. Jeśli mamy niedużą kuchnię, możemy na przykład zdecydować się na beton na jednej, wybranej ścianie, dzięki czemu ciekawie ją wyeksponujemy.

Jeśli chodzi o drewno, to przy wykorzystywaniu go w niewielkiej kuchni warto postawić na zasadę, by jego kolor nie kontrastował zbytnio z odcieniem innych elementów wnętrza. To sprawi, że pomieszczenie będzie wyglądać na nieco większe. Zdecydowanie lepiej będzie się też prezentować jasne niż typowo ciemne drewno.

Gres na kuchennej ścianie

Jednym z ponadczasowych materiałów, który sprawdzi się w kuchni, jest gres. Jego zaletą jest to, że jest wysoce odporny na obciążenia, uszkodzenia mechaniczne, ścieranie, działanie środków chemicznych, a do tego łatwo go utrzymać w czystości. Można wykorzystać go zarówno na ściany, jak i podłogę.

W ofercie marki Cerrad znajdziemy kilka ciekawych propozycji płytek gresowych idealnych do wyłożenia ścian w kuchni:

  • Batista dust lappato, Lukka bianco lappato czy Tassero beige lappato – betonowe płytki (szczególnie te o dużej, połyskującej powierzchni) sprawdzą się m.in. jeśli chcemy powiększyć małą kuchnię, a także do wnętrza minimalistycznego;
  • Foggia bianco – jasna cegła, jak już wspomnieliśmy, pięknie wygląda w stylu rustykalnym czy tradycyjnym;
  • Fuerta honey – propozycja dla miłośników drewna, sprawdzi się w zestawieniu szczególnie z jasnymi meblami.