Porady dla Profesjonalistów

Jak dobrać płytki do danej przestrzeni? Na jakie parametry zwracać uwagę przy ich wyborze? Jak poprawnie je przygotować i zamontować? Czy wszystkie sprawdzą się przy ogrzewaniu podłogowym? Twój wybór padł na wielki format, a może zastanawiasz się nad montażem płytek V-shape na Twoim tarasie?

Tutaj znajdziesz wszystkie porady i wskazówki dotyczące płytek ceramicznych: gresowych i klinkierowych Cerrad!

1. Megaformaty cz.1

W przypadku pracy z Płytami Megaformatowymi, bardzo ważny jest etap przygotowania do obróbki. Operację powinniśmy zacząć od prawidłowego ustawienia stołów przeznaczonych do cięcia. Ruszty powinny być ustawione pod kątem 90 stopni przed połączeniem dwóch modułów. Ważne by w tym przypadku użyć poziomicy, dzięki której idealnie ustawimy płaszczyznę roboczą. Korekty poziomu, można dokonać przy użyciu regulowanych nóżek.

W przypadku płyt gresowych o szerokości większej niż płaszczyzna stołu, zalecamy użyć modułu poszerzającego, dzięki któremu zwiększymy przestrzeń roboczą.

Przechodząc do etapu wyjmowania płyty ze skrzyniopalety należy bezwzględnie przestrzegać zasad Bezpieczeństwa i Higieny Pracy. Gres Megaformatowy Marki Cerrad w formacie 120×280 cm waży około 56 kilogramów, więc pamiętaj, by nigdy nie przystępować do tego kroku samodzielnie. Niezbędne w tym przypadku będą przyssawki podciśnieniowe oraz pomoc drugiej osoby.

Pamiętaj, aby przed użyciem przyssawki wyczyścić powierzchnię suchą ściereczką w celu usunięcia pyłu, który może utrudnić stabilne i bezpiecznie przenoszenie płyty. Do przenoszenia płyt Megaformatowych można znaleźć wiele rodzajów przyssawek. Najlepsze do tego typu prac będą przyssawki z manometrem działające jak pompy próżniowe. W przypadku ich użytkowania pamiętaj o kontroli wartości podciśnienia. Jest to niezmiernie ważne w kontekście Twojego bezpieczeństwa. Mając przygotowaną w ten sposób płytę możesz przystąpić do bezpiecznego przeniesienia jej na wózek, następnie na przygotowany wcześniej stół.

Płyty Megaformatowe Cerrad posiadają 6 mm grubości. Zyskują dzięki temu dużą elastyczność przy zachowaniu maksymalnej wytrzymałości. Najlepszym rozwiązaniem do ich przenoszenia jest rama z przyssawkami, która pozwoli na usztywnienie płyty na całej jej długości. Dzięki temu będzie możliwe maksymalnie stabilne jej przenoszenie.

Zaprezentowany etap, jest niezbędny do kolejnego kroku, czyli profesjonalnej obróbki płyty Megaformatowej.

2. Megaformaty cz. 2

Zanim przystąpisz do etapu cięcia płyt Megafomatowych przygotuj odpowiedni sprzęt. Listwa do cięcia wraz z wózkiem tnącym oraz zestaw łamaczy to podstawowe narzędzia do docinania płyt pod wymagany wymiar. Ważne, aby ustabilizować temperaturę gresu przed przystąpieniem do tego kroku. Pamiętaj, że gres zbyt zmarznięty lub zbyt rozgrzany stanowi problem przy cięciu. Pomocne w tym przypadku będzie wniesienie płyty do miejsca przeprowadzania prac minimum 24 godziny wcześniej.

Po przygotowaniu wyżej wymienionych narzędzi, możemy przejść do cięcia. Nanosząc wymiar cięcia, pamiętaj o zmierzeniu dystansu kółka tnącego od listwy. Jeśli wymiary zostały naniesione oraz listwa zablokowana możemy zacząć cięcie. Technika tej operacji polega kolejno na nacięciu płyty ruchem wstecznym oraz nacięciu płyty na całej długość.

Ważne, aby wykonać to ruchem ciągłym ze zdecydowanym, lecz nie za mocnym dociskiem.

Mając przygotowaną w ten sposób płytę, możemy przejść do jej łamania. Konieczny w tym celu będzie łamacz. Z prezentowanych rozwiązań, rekomendowanym jest łamacz śrubowy. Pozwala on na łamanie płyt do grubości 12 mm oraz kontrolę siły, dzięki ściskaniu śrubą. Po nadłamaniu płyty, możemy przystąpić do jej złamania. Konieczna w tym przypadku będzie pomoc drugiej osoby, do asekuracji, dzięki temu możliwe będzie bezpieczne złamanie wąskiego fragmentu gresu.

Najbardziej wymagającym rodzajem obróbki jest cięcie płyt w połowie szerokości. Polega ona na nacięciu płyty, zachowując opisaną wcześniej technikę. Kolejno za pomocą przyssawek należy delikatnie unieść płytę oraz wsunąć wałek pod nacięciem. Powtarzamy ten krok analogicznie po drugiej stronie płyty. Przy prawidłowym wykonaniu tej operacji gres megaformatowy powinien złamać się pod swoim własnym ciężarem.

Mając przygotowany w ten sposób materiał, możemy przejść do kolejnych etapów prac z Megaformatem.

3. Megaformaty cz. 3

Przystępując do trzeciego etapu pracy z Megaformatem czyli otworowania, na wcześniej przygotowanym stole warto użyć stopek dystansujących. Pozwoli to uchronić go przed ewentualnymi uszkodzeniami. Niezbędne narzędzia to: szlifierka kątowa, tarcza do cięcia gresu, otwornice do gresu.

Pamiętaj również o zaopatrzeniu się w okulary ochronne, rękawice oraz nauszniki!

Mając zaznaczone miejsce wykonania otworu (np. pod przycisk w spłuczce podtynkowej) w każdym z narożników należy wykonać otworowanie w celu „rozprężenia” płytki. Płytki gresowe wypalane są w temperaturze około 1200 stopni Celsjusza, co powoduje, że są materiałem mocno spieczonym, kumulującym wewnątrz swoich struktur naprężenia.

Otworowanie można wykonać techniką na sucho lub na półmokro. Podczas tej operacji ważne jest odpowiednia technika. Pamiętaj by zawsze wykonywać ruchy koliste. Dzięki temu nie zużyjesz zbyt szybko otwornicy. (dodajmy schemat korzystania z otwornicy ). Po wykonaniu tej operacji możemy bezpiecznie wyciąć pożądany otwór w płytce oraz wygładzić krawędź za pomocą specjalnego krążka polerskiego.

Pamiętaj- w wykonanym otworze ze złagodzony krawędziami nigdy nie wracaj do ich zaostrzenia – zwiększy to ryzyko pęknięcia płytki!

W przypadku konieczności wycięcia okrągłego otworu o średnicy większej niż dostępne na rynku otwornice, koniecznie będzie użycie cyrkla z wózkiem tnącym z kółkiem diamentowym. Technika ta polega na nacięciu szkliwa po obwodzie pożądanego otworu oraz kolejno wykonaniu kilku nacięć wzdłuż jego średnicy. Po wykonaniu tych czynności możemy przejść do usunięcia pozostałości płyty wewnątrz otworu. Pamiętaj, by wykonywać ten krok zachowując ostrożność.

Jeśli chcemy ciąć gres pod kątem 45 stopni, pomocne będzie użycie prowadnicy do szlifierki kątowej. Montowana jest na prezentowanej w poprzedniej części listwie. Zastosowanie tego sprzętu pozwala na kontrolowanie i dokładne docięcie płytki.

Pamiętaj! Po wykonaniu tej operacji konieczne jest złagodzenie krawędzi.

Dzięki profesjonalnej obróbce, możemy bezpiecznie przejść do ostatniego etapu pracy z Megaformatem czyli montażu.

4. Megaformaty cz. 4

Czwarty, czyli ostatni etap pracy z Megaformatem, powinniśmy zacząć od precyzyjnego pomiaru we wszystkich płaszczyznach. Podłoże na którym montować będziemy płytę powinno być idealnie równe,  mocne i stabilne, zagruntowane.

Docięcie Płyty Megaformatowej przeprowadzamy zgodnie z prezentowaną na poprzednich częściach techniką.

Przystępując do etapu przygotowania do aplikacji kleju na okładzinę pomocne będzie zastosowanie ramy z przyssawkami, oraz wózka, na którym stabilnie i bezpiecznie ją zamocujemy.

Pamiętaj by przed aplikacją kleju dokładnie wyczyścić stronę montażową suchą ścierką.

Mając tak przygotowaną płytę zaczynamy od warstwy kontaktowej, dla zwiększenia siły adhezji. Dopiero na tak przygotowaną płytę możemy zaaplikować warstwę grzebieniową kleju. Ważne by klej stosowany do montażu posiadał parametr przyczepności C2.

Jednocześnie w tym samym czasie, drugi wykonawca powinien przygotować podłoże, na którym będzie zamontowana płyta.

W przypadku warstwy grzebieniowej, stosowana technika nazywana jest metodą kombinowaną. Polega ona na dobraniu różnych szerokości warstwy grzebieniowej kleju na podłożu jak i na płytce. Efektem tego, będzie idealne pokrycie się rowków, dzięki czemu ułatwimy proces usuwania powietrza spod płyty.

Pamiętaj by warstwa grzebieniowa powinna być zaaplikowana prostopadle do dłuższego boku płyty!

Po zamontowaniu pamiętaj o ustaleniu szerokości spoiny. Pomocne będą w tym klipsy oraz kliny.

Przystępując do etapu usuwania usunięcia powietrza spod płyty, możemy wybrać jeden z dwóch sposobów. Pierwszy, czyli metoda ręczna, polega na równomiernym dobiciu płyty. Druga, czyli metoda mechaniczna, polega na dobiciu płyty przy użyciu specjalnego narzędzia.

Obydwie techniki mają na celu pozbycie się zalegającego pod płytą powietrza. Zapewni to jej stabilne oraz trwałe umocowanie.

W przypadku innych prac związanych z płytami Megaformatowymi przydatnym sprzętem będą:

  • śruba rzymska z przyssawkami, która ułatwi dociągnięcie płyt względem siebie celem ustalenia pożądanej szerokości spoiny,
  • klipsy oraz kliny, które mają za zadanie zarówno ustawienie szerokości spoiny jak i wypoziomowanie płyt względem siebie.

Stosując się do zaprezentowanych w cyklu Pracy z Megofmatem technik, gresy Cerrad będą cieszyć nas swoim wyglądem przez wiele lat.

5. Stopnice V-Shape

Przystępując do montażu stopnic typu V-shape pamiętaj o odpowiednim przygotowaniu podłoża. Powinno być suche, równe, nośne, wolne od pęknięć oraz zagruntowane. Grunt aplikujemy zarówno na stopień jak podstopień. Brak gruntu skutkował będzie wchłonięciem wody zawartej w kleju, co znacznie pogorszy proces wiązania i wpłynie negatywnie na  jego parametry.

Kolejnym krokiem jest precyzyjny pomiar stopnia oraz docięcie płytki pod konkretny wymiar. Pamiętaj by do tej operacji używać odpowiedniej tarczy do gresu. Na tym etapie zawsze przestrzegaj zasad Bezpieczeństwa i Higieny Pracy- okulary ochronne, nauszniki i rękawice są nieodłącznym elementem tego typu prac.

Przy montażu stopnic konieczne jest zachowanie minimum 2% spadku dla wody. Pamiętaj- nosek stopnicy nigdy nie powinien pozostać bez wypełnia klejem wraz z wpuszczonym pod niego podstopniem- jest to przykład błędnego sposobu montażu.

Aby wykonać to prawidłowo, powinniśmy zacząć od etapu przygotowania stopnia. Po przymierzeniu płytki na sucho możemy oznaczyć miejsce aplikacji masy dylatacyjnej. Ułatwi to jej późniejsze użycie. Etap klejenia rozpoczynamy od warstwy  grzebieniowej na stopniu. Zwróć uwagę by rowki były rozłożone równomiernie na całej szerokości, prostopadle do dłuższego boku. Kolejnym krokiem jest aplikacja masy dylatacyjnej na wcześniej oznaczonej przestrzeni. Nigdy nie zastępuj masy dylatacyjnej sylikonem- w tym przypadku odpowiednia będzie fuga dylatacyjna poliuretanowa, trwale elastyczna.

Aplikację kleju na płytkę rozpocznij od równomiernego rozprowadzenia cienkiej warstwy kontaktowej, dzięki której uzyskamy zwiększoną siłę adhezji podczas montażu. Następnie szczelnie wypełnij nosek  klejem na całej szerokości stopnia, pod kątem prostym w stosunku do płaszczyzny płytki. Mając przygotowane w tej sposób podłoże możemy przystąpić do montażu stopnicy oraz podstopnicy. W przypadku spoinowania, pamiętaj o szerokości fugi. Minimalna zalecana to 5 mm.

Wykorzystując zaprezentowaną technikę montażu oraz stosując się do zaleceń Producenta, stopnice V-Shape będą cieszyć swoim wyglądem przez wiele lat oraz zachowasz warunki gwarancji.

* Stanowisko, na jakie aplikujesz:
NIEZDEFINIOWANO

    Formularz kontaktowy
    Zgodnie z art. 13 ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. (Dz. Urz. UE L 119 z 04.05.2016) informuję, iż:
    Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest Cerrad Sp. Z o.o., ul. Radomska 49 B, 27-200 Starachowice. Kontakt z Administratorem Ochrony Danych – [email protected], Pani/Pana dane osobowe przetwarzane będą dla potrzeb aktualnej i przyszłych rekrutacji – na podstawie Art. 6 ust. 1 lit. a ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. oraz Kodeksu Pracy z dnia 26 czerwca 1974 r. Pani/Pana dane osobowe przechowywane będą przez okres tej i przyszłych rekrutacji, czas przechowywania określono na 2 lata. Posiada Pani/Pan prawo do żądania od administratora dostępu do danych osobowych, prawo do ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, prawo do przenoszenia danych, prawo do cofnięcia zgody w dowolnym momencie. Ma Pani/Pan prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego. Podanie danych osobowych jest obligatoryjne w oparciu o przepisy prawa a w pozostałym zakresie jest dobrowolne.
    Więcej informacji dostępne w klauzuli informacyjnej dla kandydata do pracy.