Gres na taras i balkon
Gres na taras i balkon
6 maja 2024

Wybieramy płytki gresowe na taras i balkon

Taras jest najbardziej reprezentacyjną częścią ogrodu i jednocześnie miejscem, w którym spędzamy latem najwspanialszy czas, więc warto zadbać o jego estetykę i funkcjonalność. Do wykończenia tej powierzchni najczęściej wykorzystuje się płytki gresowe odznaczające się wysoką trwałością i łatwością utrzymania ich w czystości. Jak wybrać gres na taras, żeby pasował do budynku i otaczającej go przestrzeni? Czym się kierować i co brać pod uwagę?

Ciemne czy jasne? Jakie płytki gresowe na taras?

Pierwszym kryterium wyboru płytek jest zazwyczaj kolor, a preferencje w tym zakresie bywają bardzo różne. Barwa wybranego modelu będzie miała wpływ nie tylko na wygląd przestrzeni, ale też typowo praktyczne względy.

  • Jasne płytki gresowe dają efekt optycznego powiększenia tarasu i czystości, a przy tym maskują kurz. Gres w szarości lub beżu jest wręcz idealny na cieniste tarasy otoczone roślinnością. Świetnie skomponuje się też z łagodnym wystrojem w stylu śródziemnomorskim lub skandynawskim, dając efekt przestrzeni i relaksu.
  • Ciemne płytki tarasowe gresowe zapewnią z kolei efekt ekskluzywności i chociaż nie widać na nich tak bardzo błota i piasku, kurz będzie już zdecydowanie bardziej dostrzegalny. Taras w mocnym ciemnym kolorze doskonale podkreśli dekoracja w postaci zwiewnych ogrodowych firan, dzwonków wietrznych i jasnych mięciutkich poduszek na meblach.
Testo Greige

Gres na taras do nowoczesnego domu

W nowoczesnych domach w stylu futurystycznej kostki czy minimalistycznej stodoły do wykończenia tarasów wykorzystuje się zwykle czerń, grafit i różne odcienie szarości. Wszystkie te kolory idealnie komponują się same ze sobą, a także z bielą i jasnymi odcieniami niebieskiego. Taras w szarościach i grafitach jest zgodny z aktualnymi trendami i ma wyjątkowo elegancki charakter. W takich aranżacjach ciekawie wyglądają wykończenia w jednolitym, czystym kolorze, ale też cieniowane płytki gresowe na balkon i taras takie jak Softcement White.

Drewnopodobny gres na balkon i taras

Od lat nie mija też moda na aranżacje wykorzystujące drewno, szczególnie tych szlachetnych gatunków. Drewnopodobne płytki gresowe na balkon świetnie prezentują się szczególnie w domach o tradycyjnej bryle utrzymanych w ciepłej kolorystyce.

Połączenie jasnobeżowej elewacji, ciemnobrązowego dachu, okien imitujących drewniane i płytek z widocznymi słojami daje sielski efekt wiejskiego domku. Taka aranżacja jest wprost stworzona do piętrowego domu z wykuszami, efektownym balkonem na froncie, kopertowym dachem i podjazdem z kostki w kolorze kasztana lub wapienia muszlowego. Do takiej aranżacji perfekcyjnie pasują płytki Guardian Wood Walnut wyglądające niczym szlachetne deski.

Surowy taras w wielkomiejskim stylu

W minimalistycznych aranżacjach szczególne miejsce zajmuje teraz beton i materiały, które go imitują. Betonopodobne wykończenie może mieć nie tylko reprezentacyjna ściana w salonie czy fasada budynku, ale też taras i balkony. Prosty, wręcz maksymalnie surowy gres na balkon imitujący świeżo zatarty beton nie wychodzi z mody od wielu sezonów i nic nie wskazuje na to, żeby miał się stać passé. Betonopodobne płytki w stylu Apenino Gris pozwolą wyczarować prostą, ale bardzo gustowną aranżację.

Płytki tarasowe gresowe w stylu glamour

Do domów utrzymanych w stylu glamour warto polecić płytki imitujące marmur lub inne naturalne kamienie. Przykładem uniwersalnego produktu o takim charakterze jest gres Calacatta White – białe płytki z grafitową nieregularną mozaiką przypominającą naturalne żyły i smugi marmuru. Alternatywą dla osób szukających czegoś oryginalniejszego mogą być też płytki imitujące trawertyn pasujący do aranżacji w stylu śródziemnomorskim i kolonialnym. Wykończenie tarasu płytkami imitującymi ten kamień daje efekt podłogi niczym w rzymskim antycznym ogrodzie.

Wyłożenie tarasu i balkonów jasnymi płytkami zapewnia efekt ekskluzywności, ale wymaga też szczególnej dbałości o czystość, bo jasny gres na taras uwidacznia nawet najdrobniejsze zabrudzenia. Ten ciemny może z kolei wyglądać na bardzo kosztowny i prestiżowy, co pozytywnie wpłynie na odbiór nieruchomości i może podnieść jej wartość w oczach potencjalnych kupujących.