Quiet Luxury
Quiet Luxury
3 kwietnia 2024

Jak osiągnąć efekt cichego luksusu za pomocą płytek gresowych?

Trend „quiet luxury” celebruje subtelność, jakość i minimalizm. To luksus, który nie oznacza przepychu, lecz komfort i trwałość. W samym sercu tego nurtu leży wybór materiałów, jakie uzupełniają przestrzeń, nie dominując nad nią. W tym znaczeniu warto docenić bogactwo kolorów, wzorów, tekstur i wykończeń płytek gresowych, ponieważ otwiera ono przed nami nieograniczone możliwości w kreowanie wnętrz zarówno eleganckich, jak i wyjątkowo osobistych.

Definicja luksusu napisana na nowo

W branży wnętrzarskiej, „quiet luxury” oznacza kreowanie efektu nieprzesadzonej elegancji. Trend ten zdobywa coraz większą popularność zwłaszcza wśród inwestorów marzących o stworzeniu oazy spokoju i relaksu w swoim domowym zaciszu. Oddają oni wówczas pierwszeństwo jakości i ponadczasowości kosztem tego, co jest chwilowo na topie.

Zamiast przeładowanych i bogato zdobionych wnętrz, zwolennicy tego trendu skłaniają się ku czystym liniom, neutralnym paletom kolorystycznym i starannie dobranym akcentom tworzącym harmonijną i spójną całość. Wprowadzenie tego trendu do swoich czterech ścian oznacza również przemyślane podejście do wyboru każdego elementu – od mebli, przez wyposażenie, aż po dekoracje. Tutaj każdy przedmiot ma swoje miejsce i cel, a przestrzeń nie jest zatłoczona niepotrzebnymi przedmiotami. To podejście zmienia tradycyjne postrzeganie luksusu, przesuwając akcent z ilości na jakość i z przepychu na prostotę.

Jaką rolę w quiet luxury pełni wybór materiałów?

Produkty, jakie wybierzemy do wykończenia wnętrz, są kluczowe. W estetyce cichego luksusu to one, a nie drogie dzieła sztuki, czy designerskie meble, grają pierwsze skrzypce. Pożądana jest najwyższa jakość, która jednak nie jest kojarzona z nominałem na metce, a faktem, że zagwarantuje długie, komfortowe i bezpieczne użytkowanie. Z tego względu, chcąc wprowadzić ten styl do swojej przestrzeni, należy przyjrzeć się szerokiej ofercie płytek gresowych. Cechuje je bowiem wyjątkowa wytrzymałość, a do tego są niezwykle łatwe w utrzymaniu. Występują także w wielu różnych rozmiarach, w tym w naprawdę dużym formacie, jak w przypadku kolekcji Dignity. Gres wielkoformatowy z pewnością zrobi piorunujące wrażenie swoją spektakularną formą, a dzięki minimalnej ilości fug będzie niezwykle praktyczny w utrzymaniu.

Kolejnym, niezwykle istotnym aspektem z punktu widzenia wnętrz luksusowych jest personalizacja. Tu również wytrzymałe kafle podłogowe czy ścienne nie mają sobie równych. Bogata oferta płytek drewnopodobnych, kamiennych, marmurowych, betonowych i wielu innych sprawia, że za ich pomocą można wyrazić niemal dowolną wizję. Wybór odpowiednich materiałów jest więc nie tylko kwestią estetyczną, ale również świadomą decyzją wpisującą się w poszukiwanie trwałej wartości i komfortu.

Jakie płytki gresowe sprawdzą się w luksusowych przestrzeniach?

W miejscach zdominowanych przez klimat cichego luksusu płytki gresowe muszą mówić językiem subtelności i elegancji, jednocześnie oferując niezrównaną trwałość. Idealne są te modele, które za pomocą swojej faktury i kolorystyki, niemal niezauważalnie, wprowadzają do wnętrza atmosferę spokoju i harmonii. Wybierając odpowiedni produkt, warto zwrócić uwagę na jego matowe wykończenie, które oferuje na przykład: Modern Concrete Ivory. Taka powierzchnia pozbawiona jest połysku i pomaga stworzyć spokojną, wyciszającą atmosferę. Neutralne barwy, takie jak: odcienie beżu na płytce Concrete Beige, subtelne szarości czy delikatne biele, są z kolei uniwersalne i ponadczasowe. Łatwo współgrają z różnorodnymi stylami i zestawieniami kolorystycznymi. Dzięki temu, wyraziste elementy dekoracyjne, wyjątkowe meble czy oryginalne dzieła sztuki mogą wyjść na pierwszy plan, nie rywalizując o uwagę z podłogą czy ścianami.

W kreowaniu tego typu przestrzeni nie można pominąć roli, jaką odgrywają płytki marmurowe. Szlachetne wzory wyrażone m.in. na Ovation Light Grey lub subtelnych Marmo Thassos, od wieków kojarzone są bowiem z ponadczasową elegancją i trwałością. W formie ceramicznej oferują nie tylko piękno swoich naturalnych odpowiedników, ale także praktyczność i łatwość w utrzymaniu.

Subtelna elegancja przemawia przez detale

W podróży przez świat „quiet luxury”, gdzie każdy detal ma znaczenie, a harmonia przestrzeni jest najwyższym priorytetem, płytki gresowe stają się zarówno elementem dekoracyjnym, jak i świadectwem gustu i wyrafinowania. Wybierając je kształtujemy przestrzeń oraz wpisujemy się w narrację o poszukiwaniu piękna w prostocie, a luksusu w trwałości. To, co na pierwszy rzut oka może wydawać się tylko tłem, w rzeczywistości odgrywa kluczową rolę w kreowaniu atmosfery. „Quiet luxury” to przypomnienie, że prawdziwa elegancja nie krzyczy o swojej obecności, ale dyskretnie szepcze o wartościach, które przetrwają próbę czasu.