Pomysły na aranżacje
Pomysły na aranżacje
10 maja 2024

Płytki cegłopodobne

Cegła od wielu lat jest w topce materiałów wykończeniowych i cieszy się popularnością nie tylko we wnętrzach industrialnych, ale też tych klasycznych. Płytki cegłopodobne nadają przestrzeni wspaniałego retro charakteru i mogą być użyte na wiele pomysłowych sposobów. Gdzie się sprawdzą i jak je wykorzystać?

Płytki imitujące cegłę na ścianie telewizyjnej

Najpopularniejszym pomysłem na użycie płytek cegłopodobnych jest wyłożenie nimi najważniejszej ściany salonu zwanej często też ścianą telewizyjną. Można to zrobić na kilka sposobów: wykleić całą powierzchnię ściany gresem dającym efekt misternie ułożonych cegiełek, stworzyć z płytek ozdobne obramowanie wokół TV lub wykonać z nich dekorację w postaci paska czy geometrycznego wzoru. To ostatnie rozwiązanie wymaga najwięcej inwencji twórczej, ale też najszybciej się znudzi. Dwa pierwsze mają zdecydowanie bardziej uniwersalny charakter i co najważniejsze – da się je łatwo wkomponować we wnętrza o różnych stylach, szczególnie industrialne, vintage, klasyczne, rustykalne i kolonialne.

Cegiełki na ścianę mogą przybierać różne formy, od idealnej powierzchni wykonanej z perfekcyjnych płytek imitujących klinkier, po wykończenie przypominające starą zabytkową ścianę z wykruszającą się zaprawą. Pierwsza idealnie wpisze się w dopracowane i wymuskane wnętrze, a druga znajdzie zastosowanie w romantycznych aranżacjach z twórczym nieładem i zamierzoną niedoskonałością.

Obudowa kominka z płytek cegłopodobnych

Ceglane płytki sprawdzą się też jako materiał wykorzystany do obudowania kominka. Wykończenie go cegłopodobnymi płytkami gresowymi jest bardzo efektownym i bezpiecznym rozwiązaniem. Gres cechujący się wysoką odpornością na wysokie temperatury doskonale przewodzi ciepło i przyjemnie ogrzeje dłonie w chłodne zimowe wieczory. Taki efektowny wyróżnik wnętrza może być z powodzeniem wykorzystany w aranżacji z nowoczesnym biokominkiem zabudowanym w ścianie, jak i z tym tradycyjnym opalanym drewnem.

  Co ważne, płytki przyklejone na ścianę kominkową wcale nie muszą mieć brunatnego zabarwienia. Równie ciekawym, ale oryginalniejszym wyborem będzie model gresu Piatto Antracyt utrzymany w odcieniach szarości i grafitu.

  Płytki typu cegła w kuchennej aranżacji

  Trwałe płytki przypominające cegłę warto wykorzystać też w kuchni, nie tylko jako materiał zabezpieczający ścianę między dolnymi i górnymi szafkami, ale też do obudowy pieca do wypieku chleba, a czasami nawet do wykończenia kuchennej wyspy. Cegłopodobne płytki świetnie komponują się z białymi meblami i drewnianymi blatami. Ciekawie wyglądają też w ciemnych aranżacjach, szczególnie w kuchniach w stylu loftowym urządzonych z zastosowaniem grafitu, czerni i koloru wenge.

  Imitacja cegły na ścianie w kuchni ma nie tylko estetyczny, ale też czysto pragmatyczny charakter. Taką powierzchnię po prostu dużo łatwiej utrzymać w czystości, a zachlapanie płytek barwiącymi czy tłustymi produktami nie grozi powstaniem trwałych przebarwień.

  „Ceglane” filary i detale w stylu industrialnym

  Jak jeszcze można wykorzystać płytki imitujące cegłę? Ciekawym rozwiązaniem jest użycie ich do wykończenia charakterystycznych elementów wnętrza takich jak filary czy półścianki działowe oddzielające otwarte przestrzenie. Cegiełki na ścianę dzielącą salon i kuchnię przełamią monotonię minimalistycznego wnętrza z jednokolorowymi ścianami. Cegłopodobnymi płytkami można też wyłożyć zabudowę schodów lub spłuczki podtynkowej, a także ścianę na półpiętrze.

  Cegłopodobna podłoga? Rozwiązanie nie tylko dla odważnych

  Płytki imitujące cegłę w szczególny sposób dekorują wnętrze i przez to z powodzeniem można je zastosować na podłodze. Gres imitujący małe klasyczne cegiełki będzie ciekawym urozmaiceniem tradycyjnego wnętrza, a ten duży wpisze się w stylistykę wnętrz w śródziemnomorskim klimacie.

  Podłoga z gresu stylizowanego na cegłę to wspaniały wyróżnik przestrzeni przyćmiewający pozostałe elementy aranżacji. Zastąpienie cegły pięknym gresem jest nie tylko praktyczne, ale też tańsze, a dzięki mnogości wzorów i wielkości płytek można łatwo dobrać te, które spełnią indywidualne oczekiwania.