Naturalne elementy wykończenia
Naturalne elementy wykończenia
31 maja 2024

Wnętrza inspirowane Hiszpanią

Podstawą stylu hiszpańskiego we wnętrzach są żywiołowość i dynamika wyrażone zarówno w odważnym używaniu kolorów, jak i w odpowiednim wyborze materiałów. Paleta barw czerpie z naturalnego wyglądu Półwyspu Iberyjskiego, jest więc w niej miejsce na intensywne błękity i zieleń morza, ciepłe odcienie ziemi oraz ogniste czerwienie i pomarańcze, przypominające zachody słońca. Te żywe, nasycone kolory są nie tylko wyrazem kulturowego temperamentu, ale również stanowią sposób na wprowadzenie energii i życia do wnętrza. Zobaczmy, jakie płytki gresowe uzupełnią tę estetykę.

Żywioły Hiszpanii w zaciszu Twojego domu

Filarem tego stylu hiszpańskiego są naturalne elementy wykończeniowe. Drewno, kamień, ceramika oraz ręcznie robione tkaniny tworzą przytulną atmosferę z nutą klasycznej elegancji – tak charakterystycznej dla hiszpańskich domów. Płyty gresowe, dzięki swojej różnorodności wzorów, rozmiarów i wykończeń doskonale pomogą wywołać śródziemnomorski klimat nawet w naszym, nieco chłodniejszym, polskim regionie.

Typowa paleta kolorystyczna w stylu hiszpańskim to przede wszystkim czerwień, pomarańcz i żółć. Te barwy, inspirowane zarówno pejzażem, jak i kulturowym zacięciem Hiszpanów do życia pełnego pasji, wnoszą do wnętrz energię i ciepło. Płytki podłogowe w kolorze wyblakłej od gorącego słońca cegły Piatto Terra przypomną o ognistym temperamencie narodu. Energetyczna Piatto Honey odzwierciedla ciepło południowego słońca, a nasycona Cottage Curry  – jaskrawość i żywiołowość hiszpańskich bodeg.

Płytki drewnopodobne świetnie uzupełnią wnętrze w stylu hiszpańskim

Naturalne materiały wykorzystane do dekoracji pomieszczeń podkreślają zamiłowanie do tradycji i piękna egzotycznej, hiszpańskiej przyrody. Dzięki płytkom drewnopodobnym możesz z łatwością zaprosić do swojego domu atmosferę pełną południowego słońca i śródziemnomorskiego uroku. Ich wszechstronność sprawia, że mogą zdobić zarówno podłogi, jak i ściany, tworząc spektakularne efekty wizualne. W stylu hiszpańskim, gdzie dominują ogniste kolory i naturalne tekstury, kafle imitujące drewno harmonijnie komplementują zarówno rozgrzane barwy ognia, jak i subtelniejsze, ziemiste odcienie, tworząc tym samym dynamiczne, ale przytulne wnętrza.

Gres drewnopodobny o szlachetnym, subtelnie rustykalnym wzorze wyrażonym na Sentimental Wood Beige wprowadzi do aranżacji słoneczną energię wybrzeża Costa Brava. Prawdziwym strzałem w dziesiątkę dla każdego, kto pragnie wprowadzić do swojego domu szczyptę hiszpańskiej pasji będą także płytki imitujące drewno w ciemnych barwach, jak Nickwood Marrone. Połącz je z wyblakłym beżem i jasną, lekko niebieską zielenią liści agaw, a stworzysz kompozycję rodem z gaju oliwnego.

Nie zapomnij o tarasie

Zapraszając do swojego domu ducha słonecznej Hiszpanii, nie można zapomnieć o jednym z kluczowych elementów, który w hiszpańskiej architekturze pełni rolę serca domu, czyli o tarasie lub balkonie. Aby wnieść tam klimat południa, idealnym wyborem będą płytki tarasowe, które nie tylko pięknie się prezentują, ale są także odporna na zmienne warunki atmosferyczne, co jest istotne w naszym, nieco bardziej kapryśnym klimacie.

Gres na taras w stylu hiszpańskim może być wzorowany na tradycyjnych kafelkach zdobiących wiele hiszpańskich dziedzińców. Ich wzory często czerpią z bogatej mozaiki kulturalnej kraju, łącząc w sobie elementy mauretańskie i współczesne geometryczne formy. Barwy takie jak ciepłe odcienie terakoty kolekcji Rot, głęboka ochra czy żywe błękity i zielenie, mogą z łatwością przenieść każdego na południe Europy.

Wybierając płytki balkonowe czy tarasowe, warto zwrócić uwagę na ich trwałość i odporność na ścieranie. Gres, dzięki swoim właściwościom jest doskonałym wyborem, gdyż skutecznie opiera się zarówno mrozom, jak i intensywnemu słońcu, co zapewni ich długotrwały, nieskazitelny wygląd.

Odrobina zieleni złagodzi gorący temperament wystroju

Nie zapomnij o wprowadzeniu elementów zielonych, tak charakterystycznych dla hiszpańskich przestrzeni zewnętrznych. Bujna roślinność stworzona przez kompozycje z bugenwilli, wisterii czy hibiskusów urozmaicona sukulentami, pomoże wywołać wrażenie śródziemnomorskiej oazy. W krótkim czasie ten piękny i funkcjonalny zakątek stanie się Twoim ulubionym miejscem na ziemi i doskonałym miejscem do relaksu.

Przywołując ducha gorącej Hiszpanii we wnętrzach i w zewnętrznych przestrzeniach twojego domu, otwierasz drzwi do świata energii, pasji, miłości do muzyki, jedzenia i ludzi. Zastosowanie odpowiednich elementów wystroju pozwala zamienić każde pomieszczenie i taras w scenerię rodem z żywiołowych ulic Sewilli czy urokliwych plaż Costa del Sol. Niech przestrzeń, którą stworzysz, stanie się nie tylko odzwierciedleniem stylu Południowej Europy, ale przede wszystkim świadectwem Twojej pasji do piękna i życia.