Energia kolorów i form
Energia kolorów i form
3 czerwca 2024

Jak urządzić wnętrze w stylu Memphis

Styl Memphis, niegdyś ikona lat 80., dziś powraca na salony z nową energią przyciągając uwagę zarówno miłośników vintage, jak i tych stawiających na nowoczesność. To odważne połączenie barw, dynamicznych kształtów i unikatowych wzorów, które zapoczątkowano w sercu Włoch, szybko zdobyło światową sławę stając się symbolem buntu przeciwko konserwatywnemu minimalizmowi. Jego wpływ widoczny jest nie tylko w odważnych projektach wnętrzarskich, ale również w materiałach wykończeniowych, jakimi są chociażby płytki podłogowe lub ścienne.

Gresowe płytki w aranżacjach Memphis: tam, gdzie trwałość spotyka design

W obecnych czasach, kiedy większość wnętrz stara się opowiadać unikalną historię swoich mieszkańców, styl Memphis przeżywa swoją drugą młodość. Nic dziwnego, w końcu jest pełen pasji i dynamiki, a każdy detal dobrany jest tak, aby wywołać emocje i przyciągnąć uwagę. Pomieszczenia utrzymane w tej estetyce pełne są żywych kolorów, ekstrawaganckich kształtów i odważnych połączeń. Używanie płytek gresowych w aranżacjach w stylu Memphis staje się naturalnym wyborem dla projektantów poszukujących nie tylko trwałości, ale i nieograniczonych możliwości estetycznych. Najnowsze kolekcje płytek ściennych lub podłogowych oferują szeroką paletę wzorów oraz kolorów – od jasnych, nasyconych barw po bardziej stonowane, pastelowe odcienie. Pozwala to na tworzenie wnętrz jedynych w swoim rodzaju, obok których nie da się przejść obojętnie.

W stylu Memphis nie tylko podłoga czy ściany stają się odpowiednią płaszczyzną do dekoracyjnego szaleństwa. Kafle gresowe z powodzeniem mogą być wykorzystane jako niebanalna ozdoba sufitu. Umiejętnie dobrane, stworzą nieoczekiwany i spektakularny element doskonale oddający esencję tej odważnej estetyki.

Jak wprowadzić styl Memphis za pomocą płytek gresowych?

Przenoszenie ducha Memphis w XXI wiek oznacza nie tylko odważne eksperymenty z kolorami, ale także umiejętne łączenie ich z bardziej neutralnymi tonami. To podejście pozwala na stworzenie wnętrza pełnego życia, które jednak nie przytłacza swoją intensywnością.

By pomieszczenie było współczesne, ale nie przeładowane, stosuj kontrasty między intensywnymi i stonowanymi barwami. Na przykład, wybierając meble w odcieniach kanarkowej żółci czy głębokiego turkusu, zestaw je z płytkami podłogowymi w odcieniach szarości lub beżu, pięknie przedstawionego na gresie wielkoformatowym – Dignity Beige. Taki kontrast nie tylko złagodzi intensywność barw, ale również wprowadzi do przestrzeni poczucie równowagi i spokoju. Dzięki temu, dynamika będzie obecna, ale otoczenie stanie się przyjazne i co ważne – łatwe w codziennym użytkowaniu.

Wybierając większe rozmiary kafli do salonu czy sypialni, możemy stworzyć spójne i jednolite powierzchnie, które są idealne do stref, gdzie harmonia i spokój mają tak kluczowe znaczenie. Mniejsze formaty ułożone w rytmiczny wzór – np. w naprzemienną cegiełkę, lub tzw. jodełkę to świetny sposób na przedpokój czy kuchnię zgodną z klimatem Memphis. W tym przypadku polecamy płytki drewnopodobne Giornata Oro w rozmiarze 11×60 cm.

Płytki gresowe oferują nie tylko różnorodność kolorów i wzorów, ale również tekstur. Do wyboru mamy na przykład kafle podłogowe imitujące gładką taflę marmuru Marmo Morocco Polished, które dodadzą wnętrzu nowoczesności, czy matowe, nierównomierne skały, jak w przypadku modelu Auric Graphite wnoszącym ducha surowej natury. W wielu dostępnych kolekcjach znajdziemy także płytki drewnopodobne doskonale naśladujące deski, kafle – cegiełki czy gres betonowy.

Mój dom – mój Memphis

Możliwość eksperymentowania z układem płytek, zarówno w formie przemyślanych kompozycji jak i tych bardziej spontanicznych, stanowi nie tylko kreatywne wyzwanie dla projektantów i inwestorów, ale również otwiera drzwi do tworzenia niepowtarzalnych i głęboko personalizowanych aranżacji. Taka swoboda w doborze kształtów, rozmiarów oraz kolorów płytek podłogowych i ściennych pozwala na pełne wyrażenie osobistego stylu i estetyki. Dzięki temu każde wnętrze może stać się wyjątkowym dziełem sztuki, nie tylko odzwierciedlającym indywidualne preferencje i charakter jego użytkowników, ale również będącym tematem rozmów i źródłem inspiracji dla odwiedzających.

Styl Memphis, choć czerpie inspiracje z przeszłości, dziś opiera się na przemyślanej grze formą, wzorami i kolorem. To odpowiedź na potrzeby tych z nas, którzy szukają czegoś więcej niż utarte rozwiązania. Estetyka ta zachęca do łamania konwencji i tworzenia przestrzeni, w jakich codzienność przenika się z sztuką.