Elewacja…
Elewacja…
27 marca 2024

Zastosowanie płytek do elewacji domu

Ma chronić ściany przed wilgocią, promieniowaniem UV i mrozem, ale też poprawiać estetykę domu i podnosić jego wartość. Użycie płytki elewacyjnej jest najprostszym sposobem na poprawę wyglądu budynku, nadanie mu nutki oryginalności, a także ograniczenie wydatków związanych z utrzymaniem domu. Jak wykorzystać płytki fasadowe i czym się inspirować, żeby elewacja wyglądała lepiej?

Zalety zastosowania płytek na elewację zewnętrzną

Wyłożenie zewnętrznych ścian budynku płytkami elewacyjnymi wpływa pozytywnie na trwałość ścian zewnętrznych. Gres i klinkier są niezwykle odporne na skrajne temperatury, promieniowanie słoneczne i wodę, a przy tym doskonale chronią ściany przed zabrudzeniem, zawilgoceniem oraz uszkodzeniami mechanicznymi. Płytki fasadowe świetnie sprawdzają się przede wszystkim w budynkach zlokalizowanych przy ruchliwych ulicach, gdzie problemem jest kurz i błoto. Wybór modelu o niskiej nasiąkliwości ograniczy też ryzyko erozji biologicznej budynku wynikającej z nadmiernej wilgoci.

Rodzaje płytek fasadowych i ich zastosowanie

Płytka elewacyjna niejedno ma imię. Inwestorzy mogą wybierać między kamieniami okładzinowymi, płytkami ceramicznymi i gresowymi, a także klinkierem oraz modelami wykonanymi z elastycznych żywic.

  • Płytki z kamienia powstają z naturalnego granitu, łupka, bazaltu lub piaskowca, ale dostępne są też rozwiązania z betonu imitującego kamień – lżejsze i tańsze, a przy tym równie atrakcyjne.
  • Klinkierowe płytki fasadowe wypalane w temperaturze nawet 1300 stopni C cechują się długą żywotnością i są łatwe do utrzymania w czystości, a zastosowanie znajdują nie tylko na elewacjach, ale też jako materiał na stopnie i podstopnice.
  • Płytki gresowe cechują się wyjątkową odpornością na uszkodzenia mechaniczne, ścieranie i mróz oraz niską nasiąkliwością, co czyni je idealnym materiałem na elewacje, tarasy i balkony. Duże zróżnicowanie gresu i dostępność wielu rozmiarów takich płytek umożliwia realizację nawet najbardziej nietypowych projektów.
  • Płytki zewnętrzne ścienne wykonane z żywic syntetycznych wzmacnianych włóknem szklanym cechują się wyjątkową trwałością i elastycznością, dzięki czemu można je układać na wypukłych i wklęsłych powierzchniach, np. na łukach.

Każdy rodzaj płytek na elewację zewnętrzną ma swoje niezaprzeczalne zalety, ale spośród wszystkich typów największą popularnością cieszy się gres zapewniający najlepszy stosunek i jakości do ceny. Gres fasadowy świetnie podkreśla mocne strony budynku, a upływ czasu nie odbiera mu atrakcyjności.

Płytki drewnopodobne w aranżacji w wiejskim stylu

Zastosowanie drewnopodobnych płytek pozwala stworzyć wykończenia nadające budynkom swojskiego klimatu. Płytki imitujące drewno doskonale pasują do elewacji domu utrzymanego w wiejskiej stylistyce, ale też do tych nowoczesnych obiektów zlokalizowanych w podmiejskiej dżungli.

Sposób wykorzystania płytek na elewację zewnętrzną jest w dużej mierze determinowany projektem domu, chociaż inwestor mimo wszystko ma w tym zakresie duże pole do popisu i może wcielić w życie różne pomysły. Takim podstawowym jest wykorzystanie płytek do zabezpieczenia cokołów, czyli dolnej części ścian zwykle cofniętych (rzadziej wysuniętych) względem płaszczyzny elewacji. Zastosowanie płytek elewacyjnych zewnętrznych na cokołach nie tylko urozmaica wygląd budynku, ale też chroni newralgiczne części ścian przed wodą, błotem i kurzem.

Drewnopodobne płytki (takie jak np. model Guardian Wood Walnut) można wykorzystać też do podkreślenia rogu ściany frontowej. Wyłożenie płytkami powierzchni dwóch przylegających do siebie kwadratów, z których jeden styka się z frontowym oknem tworzy ciekawy element dekoracyjny przełamujący monotonię prostej bryły. Matowa strukturalna powierzchnia tych płytek skutecznie imituje wysokiej jakości drewno i dobrze komponuje się ze stolarką otworową i dachem w kolorze brązu. W tego typu aranżacji zastosowanie mają zwykle ciemne płytki, tworzące idealny kontrast z białą, kremową lub szarą elewacją, ale na ciemnej ścianie można z powodzeniem położyć płytki elewacyjne szare Dignity Light Grey.

Płytki betonopodobne – modna aranżacja futurystycznej bryły

W nowoczesnym budownictwie furorę robią betonowe wykończenia z płytek. Takie surowe aranżacje są bardzo uniwersalne i ponadczasowe, a przy tym łatwo skomponować je z modnymi kamiennymi ogrodami. W parterówce z płaskim dachem dobrym pomysłem będzie wyłożenie wnęki wejściowej betonopodobnym gresem w kolorze kostki chodnikowej ułożonej wokół domu. W takim zastosowaniu doskonale sprawdzi się m.in. płytka elewacyjna grafitowa Softcement graphite polished.