Łazienka jest jednym z najbardziej wyjątkowych pomieszczeń w domu. Pełni rolę prywatnego SPA, a także wiele funkcji użytkowych. Warto też pamiętać, że panuje tu zazwyczaj podwyższony poziom wilgotności. Dlatego dobór odpowiednich materiałów wykończeniowych ścian i podłóg jest tak ważny. Na co się zdecydować? Zobacz, czym kierować się przy podejmowaniu decyzji.
Kamień, drewno i beton w łazience
Nowoczesna łazienka może przybrać niejedno oblicze. Jednak najpopularniejsze trendy aranżacyjne nawiązują do stylów:
- minimalistycznego – stawiającego na oszczędność formy i duże, monochromatyczne powierzchnie;
- skandynawskiego i eko – z wyraźnymi nawiązaniami do np. drewna;
- industrialnego – surowego, inspirowanego stylistyką loftów i przestrzeni pofabrycznych;
- etno i glamour – wprowadzających do przestrzeni więcej koloru i wzorów.
Ważnym elementem każdego z tych wystrojów jest wykończenie ścian i podłóg. W ofercie Cerrad znajdziesz modele, które z powodzeniem możesz zastosować zarówno na powierzchnię podłóg, jak i ścian. Co wybrać? Przykładowo – w stylu industrialnym i minimalistycznym dobrze zaprezentuje się beton architektoniczny, w skandynawskim – drewno, a w glamour – kamień naturalny. Ich zastosowanie, choć niesie za sobą wiele korzyści, ma również swoje wady. Drewno i beton są bardziej podatne na wilgoć, a kamień naturalny na podłodze może oznaczać wysokie ryzyko poślizgnięcia się. Nie musisz jednak wcale rezygnować z tych modnych tekstur. Odnajdziesz je w nowoczesnych płytkach gresowych oraz klinkierowych dostępnych w kolekcji Cerrad. Są trwalsze od wcześniej wymienionych powierzchni, mają zdecydowanie lepsze parametry, a jednocześnie do złudzenia je przypominają. Zyskujesz zatem pożądany efekt estetyczny i maksymalną trwałość jednocześnie.
Jakie powinny być parametry płytek do łazienki?
Design to nie jedyny element, na który warto zwrócić uwagę, dobierając płytki gresowe lub klinkierowe do łazienki. Istotne są również:
- rozmiar – możesz wybrać bardzo modne modele wielkoformatowe, np. o wymiarach 60 x 60 cm, 80 x 80 cm, 17,5 x 90 cm, 60 x 120 cm, a nawet 80 x 160 cm;
- właściwości odpowiadające wymogom dotyczącym łazienek – w tym wnętrzu ważne są: niska nasiąkliwość i antypoślizgowość, a także odporność na uszkodzenia mechaniczne i łatwość utrzymania w czystości.
Nie zapomnij też, że warto kupić o ok. 10-15% więcej płytek, niż potrzeba do pokrycia wszystkich łazienkowych powierzchni. Dzięki temu unikniesz problemów z ewentualnymi brakami.
Inspiracje marki Cerrad
Sięgając po nowoczesne płytki podłogowe oraz ścienne marki Cerrad, które wyróżniają się wysoką jakością, nie musisz się obawiać o ich wytrzymałość. Oto kilka naszych typów, które wpisują się w najnowsze trendy. Szczególnie polecamy kolekcje:
- Acero ochra – płytki imitujące drewno, wykonane z gresu podbarwianego w masie, w ciemniejszym, neutralnym odcieniu. Możesz je połączyć z elementami o teksturze drewna, a także umieścić w łazience w ciemnej tonacji, urządzonej w nowoczesnym, industrialnym stylu.
- Concrete graphite – płytki gresowe podbarwiane w masie, które imitują beton. Idealne i na podłogę, i na ścianę, do wnętrz industrialnych, a także tych utrzymanych w stylu glamour. Świetnie sprawdzą się w kompozycji z drewnem lub prostymi, białymi płytkami.
- Tacoma grey – gres podbarwiany w masie. Również wprowadzi ascetyczny, minimalistyczny design do przestrzeni kąpielowej. Aranżację z jego wykorzystaniem możesz uzupełnić o dekoracyjne płytki, które ożywią kompozycję.
- Lussaca dust – to subtelne płytki klinkierowe, które imitują rustykalny parkiet. Ocieplą Twoją łazienkę i dodadzą jej naturalnego charakteru. Dobrze spiszą się w połączeniu z dodatkami w stylu skandynawskim, w odcieniach błękitu, jasnożółtym czy kremowym.
- Mustiq honey – płytki klinkierowe imitujące drewno w ciepłym, miodowym odcieniu. Idealne do wnętrz w stylu włoskim lub glamour. Połącz je z ekskluzywnym, wyszukanym oświetleniem i jasnymi płytkami na ścianie.
Oczywiście to tylko kilka spośród wielu propozycji, po które możesz sięgnąć. Przejrzyj zatem katalog płytek Cerrad i znajdź swoją koncepcję aranżacyjną.