Cerradzi- zabrudzenia powierzchni po montażu płytek
Cerradzi- zabrudzenia powierzchni po montażu płytek
6 kwietnia 2021

Cerradzi- zabrudzenia powierzchni po montażu płytek

Jednym ze zgłoszeń trafiających do Działu Reklamacji są trudności z doczyszczeniem powierzchni płytek ceramicznych. Sytuacja ta dotyczy najczęściej płytek o powierzchniach szorstkich, strukturalnych lub półpolerowanych, problemy występują w niedługim czasie po etapie montażu płytek. Klienci identyfikują to jako: plamienie szkliwa, wsiąkanie cieczy w płytkę, czy zmatowienie powierzchni z utratą efektu błyszczenia.

Co może być tego przyczyną?

Do montażu płytek używana jest chemia budowlana oparta głównie na surowcach pochodzenia mineralnego. Podstawową z nich jest cement, który w różnych proporcjach znaleźć można w składzie klejów do płytek, wylewek poziomujących, gładzi szpachlowych czy choćby fug.

Ważne, aby po zakończonym montażu, a przed oddaniem pomieszczenia do użytku, pozostałości tych produktów – najczęściej fug – zostały dokładnie zmyte z powierzchni płytek. Ten etap niestety nie zawsze jest wykonany z należytą dbałością lub całkowicie pomijany.

Niedokładny proces czyszczenia płytek zaraz po ich montażu powoduje, że  resztki zastosowanej chemii budowlanej mogą osadzać się na licu płytki w postaci cienkiej warstwy, często niewidocznej na pierwszy rzut oka.

Dopiero w trakcie użytkowania możemy dostrzec, że płytki pomimo mycia, wydają się być niedostatecznie czyste oraz nie prezentują się tak, jak w momencie ich zakupu. Nie bez powodu powstałe zabrudzenia widoczne są najczęściej na płytkach strukturalnych.

Drobne cząstki cementu zatrzymują się w mikro-zagłębieniach powierzchni, zalegając w nich pomimo wielokrotnych prób czyszczenia środkami stosowanymi powszechnie w gospodarstwie domowym. Brud nanoszony w trakcie codziennego użytkowania płytek nie przywiera do ich powierzchni, ale do warstwy zastosowanej wcześniej i niedokładnie zmytej chemii montażowej.

Aby pozbyć się problemu, należy użyć specjalnych środków do usuwania pozostałości po cemencie, zaprawach klejowych, czy fugach. Skład tych środków bazuje na różnych stężeniach kwasów. Dzięki temu potrafią rozpuścić składniki mineralne, odseparować je od powierzchni płytek, aby w końcowym etapie na stałe móc je usunąć.

Wspomniane środki chemiczne stosować należy według informacji zawartych na ich etykiecie i z zachowaniem wszelkich środków ostrożności i wskazań producenta. Tego typu preparaty są ogólnodostępne. Można zakupić je w sieciach handlowych i sklepach z branży budowlanej. Warto również poprosić o pomoc Partnera Handlowego, u którego dokonano zakupu płytek, a który z pewnością doradzi odpowiedni dobór środka.

 

Pamiętaj- nie zapominajmy o prawidłowym wyczyszczeniu powierzchni płytek po ich montażu.

Niedokładne oczyszczenie powierzchni płytek po montażu czy fugowaniu może skutkować osadzaniem się pozostałości chemii budowlanej na licu płytki, powstała warstwa zabrudzeń może być na pierwszy rzut oka niewidoczna. W usunięciu zabrudzeń pomogą nam specjalne środki chemiczne do usuwania pozostałości po cemencie, zaprawach klejowych czy fugach.