Płytki do ogrodu kojarzą się przede wszystkim z produktem używanym do wykończenia tarasów lub ścieżek. Nic dziwnego, bo gres, z którego są stworzone, jest doskonałym materiałem do stosowania na zewnątrz budynków. Zobacz, gdzie jeszcze sprawdzi się to rozwiązanie.
Płytki ogrodowe nie tylko na taras
Kompozycje roślinne wraz architekturą domu i innych zabudowań grają z pewnością pierwsze skrzypce w aranżacji Twojej działki. Jednak nie należy bagatelizować znaczenia mniej rzucających się w oczy elementów, takich jak płytki ogrodowe. Pod warunkiem, że zostały odpowiednio dobrane i wkomponowane w przestrzeń, mogą pomóc nie tylko w podkreśleniu piękna ogrodu, ale także ukryć jego słabe strony. Przede wszystkim, za pomocą kafli możemy osiągnąć efekt wizualnego połączenia wewnętrznej i zewnętrznej części domu. Ten sam model użyty zarówno w środku, jak i poza czterema ścianami stworzy wrażenie spójnego, harmonijnego otoczenia. Poza oczywistym wykorzystaniem gresu do wykończenia powierzchni tarasu, dobrym pomysłem będzie położenie go również na wierzchnią warstwę opaski wokół budynku. Właściciele domów o geometrycznych bryłach powinni zwrócić uwagę na Concrete Graphite, którego spokojny, betonowy motyw świetnie sprawdzi się w minimalistycznych aranżacjach. Jeśli natomiast nie jesteście zwolennikami szarej podłogi, mamy dobrą wiadomość: model ten występuje także w odcieniu antracytowym lub beżowym.


Płytki do ogrodu świetnie sprawdzą się także jako wykończenie podłoża, na którym parkujesz samochody, rowery czy trzymasz drewno (np. pod wiatą). Powierzchnia narażona na częste zabrudzenia (kuchnia zewnętrzna, miejsce do grillowania lub majsterkowania) to kolejne miejsce, w którym powinien znaleźć się gres. Nikt nie lubi nieestetycznych plam z oleju silnikowego, smaru, mieszkanki tłuszczu i węgla spod grilla, ani także śladów farby po projektach z dziedziny „zrób to sam”. Kaflom nie straszne będzie intensywne szorowanie czy silne detergenty. Na niejednorodnym wzorze płytki Crafter Grafit różne, niechciane substancje pozostaną trudne do zauważenia, aż do momentu ich zmycia.
Wszystkie zakątki ogrodu zasługują na estetyczne wykończenie
Na etapie tworzenia aranżacji przestrzeni zewnętrznej główny nacisk kładzie się na najbardziej wyeksponowane elementy. Niejednokrotnie zapomina się przy tym o przedmiotach, dla których prędzej czy później powinno znaleźć się miejsce. Mowa chociażby o strefie odpadów stałych i ulokowanych w niej kubłach na śmieci. Wiele gospodarstw ma obecnie aż 5 wielkich pojemników, które nie tak łatwo wkomponować w architekturę działki. Należy przy tym wziąć pod uwagę, że przesuwanie wielkiego kosza, wypełnionego po brzegi niekoniecznie przyjemną zawartością, jest dość wymagające. Sugerujemy zatem, aby zamiast na trawie, żwirze czy kamyczku, postawić je właśnie na płytach ogrodowych. Nie dość, że płaska powierzchnia ułatwi transport śmietnika, to jeszcze będzie prosta w czyszczeniu.


Również kompostownik zlokalizowany na ziemi to niekoniecznie dobry pomysł. Z czasem coraz głębiej zapadać się będzie w powierzchnię, co może mieć niekorzystny wpływ na konstrukcję urządzenia i jego funkcję. Tutaj z pomocą także przyjdzie podłoże stworzone z gresu.
Płyty ogrodowe to ponadto świetna ozdoba i praktycznie wykończenie okolicy ognisk i basenów. Przy wykorzystaniu gresu Testo Gris, który do złudzenia przypomina naturalną skałę, można stworzyć ciekawą aranżację opartą na kontraście ogień-kamień lub kamień-woda.
Pamiętajmy o ogrodach
Zwłaszcza warzywnych! I obszarze wokół popularnych obecnie podniesionych grządek. Warto mieć na uwadze, że poruszanie się kosiarką po trawie wśród wąskich przejść między wysokimi pojemnikami będzie problematyczne. Z kolei żwir szybko przerośnie chwastami. Przestrzenie wokół wysokich rabat dobrze zatem wyłożyć płytami ogrodowymi. Powierzchnia Verness Dark albo Arragos Brown sprawdzi się w naturalistycznych rabatach i pomoże podkreślić sielski klimat przydomowego ogródka warzywnego.
W temacie aranżacji wymarzonego kąta sprawdza się stare powiedzenie, że ograniczeniem jest tylko nasza wyobraźnia. Jak to dobrze, że wspomagają ją obecnie również nowoczesne technologie, za pomocą których powstają produkty doskonałej jakości, gotowe spełnić oczekiwania najbardziej wymagających projektów, również ogrodowych.