Jest też mniej popularna koncepcja, która nakazuje traktować taras jako naturalne przedłużenie salonu i wtedy płytki dopasowujemy tak, by zgrały się z podłogą w domu. Mnogość rozwiązań wzorniczych i materiałów sprawia, że decyzja wcale nie jest taka prosta. Spróbujemy ją jednak trochę ułatwić.
Podstawowe parametry płyt tarasowych
Zanim zaczniemy oglądać rozmaite produkty zastanawiając się nad tym, który kolor lub odcień płytki na taras najlepiej będzie pasować do naszej elewacji, warto wziąć pod uwagę kilka podstawowych informacji. Po pierwsze, powierzchnie aranżowane na zewnątrz muszą być odporne na mróz oraz ścieranie, a także powinny je charakteryzować wysokie właściwości antypoślizgowe. Mrozoodporność wiąże się z niską nasiąkliwością (nie powinna być większa niż 3%), ponieważ materiał, który jest w stanie wchłonąć dużo wody może zwyczajnie popękać w wyniku pojawienia się ujemnych temperatur. Choć powierzchnia odporna na ścieranie może nie wydawać się znaczącym czynnikiem w przypadku przydomowego tarasu, po którym nie będą przecież spacerować tysiące osób, to warto wziąć tę cechę pod uwagę. Prawdopodobnie będziemy na płytki wnosić sporo piasku ze ścieżki lub ogrodu, więc szkoda, by doprowadziło to do ich zarysowani lub uszkodzenia. Polecamy więc produkty o co najmniej III klasie ścieralności (PEI). Podczas wyboru płytek na taras warto także sprawdzić ich antypoślizgowość. (minimalna zalecana klasa to R10). Kwestii związanych z bezpieczeństwem użytkowania nie można pomijać, zwłaszcza że w Polsce taras narażony jest zarówno na poranną rosę, jak i regularne opady deszczu. Lepsze właściwości antypoślizgowe zapewnia fakturowana, strukturalna powierzchnia materiału. W tym przypadku nie zalecamy więc produktów szlifowanych na gładko i polerowanych. Więcej na ten temat możecie przeczytać w tekście – Wybieramy płyty tarasowe.
Płyty na taras – gres czy klinkier?
Gres to zdecydowanie najpopularniejszy materiał, z którego wytwarzane są płyty tarasowe. Produkty gresowe wypalane są z naturalnych surowców oraz tworzone przy udziale mineralnych barwników, czemu zawdzięczają swój atrakcyjny wygląd. Na taras najbardziej polecane są płytki podłogowe nieszkliwione, twarde, a do tego łatwe do utrzymania w czystości oraz oczywiście mrozoodporne i mało nasiąkliwie. Gres można wykańczać w niemal dowolny sposób, więc na rynku dostępne są różnorodne kolekcje i wariacje: jednobarwne, wzorzyste, o wymieszanych lub przenikających się kolorach, drewnopodobne, naśladujące kamień i wiele więcej. Drugi popularny materiał to klinkier, który zastosowany na tarasie również może zachwycać. Warto jednak zauważyć, że większość produktów wykonanych z tego tworzywa dostępna jest raczej w ciemnych odcieniach (głównie czerwieni i brązu). Płytki klinkierowe mają zazwyczaj mniejsze rozmiary niż gresowe, więc częściej sprawdzają się na małych powierzchniach jak np. balkony.
Rozmiar ma znaczenie
Choć na tarasie możemy układać produkty o dowolnych rozmiarach, nie da się ukryć, że im jest on większy, tym lepiej wyglądają na nim płyty wielkoformatowe. Dla dużych i nowoczesnych powierzchni z czystym sumieniem możemy polecić kolekcję Testo 2.0, o grubości 2 cm, dostępną w rozmiarach 60 x 120 cm oraz w 4 atrakcyjnych wersjach kolorystycznych Greige, Grafit, Silver, Gris. Płyty imitujące kamień lub beton świetnia sprawdzą się w nowoczesnych, minimalistycznych aranżacjach, a także w kompozycji ze żwirem, kamykami lub jednorodną roślinnością. W podobnym duchu prezentuje się seria Crafter skierowana do fanów nieskazitelnej estetyki. Dwucentymetrowe płyty o rozmiarach 60 x 120 cm możemy zamówić w 4 intrygujących kolorach – od ciemnej wersji Nero, przez pośredni Grafit, aż do jasnych odcieni wariantów Gris i Silver. Właścicielom średniej wielkości tarasów, a jednocześnie fanom bardziej klasycznych rozwiązań, rekomendujemy wiernie naśladującą naturalny kamień kolekcje Arragos – dostępną w dwóch odcieniach szarości, a także brązie i antracycie. Płytki z tej serii występują w rozmiarze 60 x 60 cm. Zachwycają nie tylko swoim wyglądem, ale i wyjątkową trwałością. Posiadacze małych tarasów lub balkonów powinni zainteresować się naszą kolekcją Softcement. Faktura betonu z pewnością przypadnie do gustu miłośnikom oszczędnego stylu industrialnego. Sostcement to nie tylko mnogość rozmiarów (od rozmiaru 120 x 280, aż do 30 x 30, czy nawet 8 x 60 cm), lecz także imitacja betonu w trzech odcieniach szarości, dodatkowo zestawionego z niezwykle efektownymi dekorami lub nadrukami imitującym strukturę 3D. Tę kolekcję po prostu trzeba zobaczyć, gdyż możliwości aranżacyjne są naprawdę szerokie.
Nie da się ukryć, wybór płyt na taras to spore wyzwanie, zwłaszcza gdy dostępnych na rynku jest tyle wzorów, rozmiarów i kolorów. Podejścia są dwa, albo najpierw wymarzymy sobie idealną powierzchnie i będziemy szukać jej odwzorowania w produktach, albo zaczniemy przeglądać dostępną ofertę w oczekiwaniu na inspirację. Niezależnie od tego, która strategia jest Wam bliższa, życzymy udanego wyboru na lata.