Aktualności
Płytki imitujące cegłę – klasyczne rozwiązanie w nowoczesnym wydaniu
7 czerwca 2021

Cegła, jako jeden z ciekawszych wnętrzarskich trendów, wciąż zyskuje na popularności

Niestety, prawdziwa cegła na ścianie to duże wyzwanie aranżacyjne, ze względu na jej grubość oraz wymagającą naturę. Na szczęście istnieją płytki klinkierowe, które fantastycznie ją imitują, są łatwe w pielęgnacji, a do tego oferują szeroką gamę kolorów, dzięki czemu doskonale sprawdzą się w każdym wnętrzu, jak i na elewacji.

Ognista czerwień, czyli płytki imitujące cegłę

Cegła na ścianę daje nam dziś mnóstwo ciekawych możliwości. Mamy do wyboru wiele różnych kolorów, od klasycznej czerwieni, przez coraz bardziej modną biel, po beże, brązy czy szarości. Prezentuje się stylowo zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz pomieszczeń. Ponadczasowe czerwienie, czy pomarańcze wspaniale sprawdzą się zarówno w kuchni, jak i w salonie. Pięknie będą komponować się z jasnymi, klasycznymi meblami i stonowaną kolorystyką. Są wprost stworzone do surowych, nowoczesnych aranżacji, loftów czy wnętrz w stylu industrialnym. Niesamowicie stylowo prezentują się w połączeniu z drewnem, metalem czy szkłem. Bardzo popularne jest ozdabianie w ten sposób kominków, a nawet pokrywanie cegłą całych ścian. Trzeba jednak pamiętać, że to bardzo wyrazisty element dekoracyjny i najlepiej użyć go jako fragmentu wystroju, aby nie przytłoczyć całego wnętrza.

Coraz większą popularnością cieszą się płytki imitujące cegłę w ciemnych, ciężkich kolorach. Możemy stworzyć z ich pomocą kontrastowe zestawienia, które szczególnie efektownie będą prezentować się w stylu industrialnym. W połączeniu z czernią i drewnem przywiodą na myśl nowojorskie apartamenty czy pofabryczne lofty. Świetnie podkreślą charakter nowoczesnych, surowych aranżacji.

Dla miłośników sielskich klimatów – biała cegła na ścianę

Biała lub szara cegła będzie pasować do pomieszczeń w stylu skandynawskim, rustykalnym czy angielskim. Idealna dla miłośników spokojniejszych rozwiązań, tworzy wrażenie sielskiego wnętrza. Coraz więcej osób decyduje się na wykorzystanie motywu cegły na ścianę w kuchni. Jest ona zdecydowanie mniej wyrazista niż ta w ciemniejszych kolorach i może pięknie podkreślać delikatność aranżacji lub wręcz przeciwnie – ciekawie kontrastować z bardziej odważnymi rozwiązaniami, np. z kolorowymi lub ciemnymi frontami. Nie jest tak charakterystyczna i przyciągająca wzrok, jak cegła w ciemniejszych, bardziej zdecydowanych kolorach, dzięki temu pozwala wyeksponować inne elementy wnętrza.

Płytki imitujące cegłę prezentują się świetnie w towarzystwie drewna oraz ze stonowanymi dodatkami w klasycznym stylu. Oferują efektowny wygląd, nawiązujący do naturalnych rozwiązań, pozostając przy tym niesamowicie funkcjonalne i łatwe w utrzymaniu czystości. Prawdziwa cegła jest bowiem dużym wyzwaniem aranżacyjnym, ze względu na konieczność impregnacji oraz odpowiednią pielęgnację, o której nie można zapominać. Nie jest dobrym rozwiązaniem do kuchni, ponieważ wchłania tłuszcz. W przypadku płytek, nie mamy tego problemu. Dodatkowo płytki są dużo cieńsze od prawdziwej cegły, przez co nie zabierają nam przestrzeni i nie zmniejszają wnętrza.

Elewacja wizytówką domu, czyli ceglane płytki elewacyjne

Wspaniale jest mieszkać w domu, który zachwyca i zaprasza do środka swoim wyglądem. Warto więc pomyśleć o zachowaniu stylistycznej spójności wewnątrz oraz na zewnątrz budynku. Tutaj z pomocą przychodzi nam klinkier elewacyjny. Jest on idealnym rozwiązaniem zarówno dla klasycznych, jak i bardziej wytwornych domów. Gwarantuje efektowny wygląd, trwałość, solidność, a w dodatku czerpie z natury.  W zależności od tego na jakim efekcie nam zależy, znów możemy wybrać jeden z wielu kolorów.

Dla domków w stylu rustykalnym wspaniałym rozwiązaniem będzie klinkier elewacyjny w odcieniach naturalnej, czerwonej lub pomarańczowej cegły, jak np. Retro Masala. W otoczeniu kwitnących roślin, połączony z drewnianymi elementami, pięknie odda sielski klimat aranżacji.

Elegancka fasada aż prosi się o wykorzystanie szarych płytek elewacyjnych. Pięknie tutaj zaprezentuje się wyjątkowo szlachetny kolor z kolekcji Retro – Brick Pepper. A dla miłośników klasycznych rozwiązań, wprost stworzony został klinkier elewacyjny w różnych odcieniach brązu – od beżu po ciemny, głęboki orzech.

Domy z ceglaną elewacją prezentują się niezwykle efektownie. To materiał, dzięki, któremu jesteśmy w stanie uzyskać przeróżne efekty wykończenia i ponadczasowy charakter fasady. Od sielskiego, romantycznego domku, po klasyczną i wytworną rezydencję. A wszystko zależy od użytego koloru i połączenia. Płytki elewacyjne imitujące cegłę wyglądają świetnie w zestawieniu z klasycznym tynkiem. Tutaj, podobnie jak we wnętrzach, jesteśmy w stanie uzyskać bardzo oryginalne aranżacje.

Nie tylko design, ale i funkcjonalność

Płytki imitujące cegłę zapewniają szereg korzyści, zachowując przy tym perfekcyjne odwzorowanie naturalnego materiału. Wyglądają identycznie jak cegła, a pozwalają na zastosowanie ich w każdym miejscu, jakie tylko nam się zamarzy. W salonie, sypialni, a nawet w kuchni, gdzie na co dzień nie będziemy musieli martwić się odpowiednią impregnacją i ochroną przed tłuszczem. Świetnie sprawdzą się również na zewnątrz budynków, gdzie ze względu na swoją strukturę zapewnią piękny i trwały efekt na lata. Są odporne na czynniki atmosferyczne, łatwe w czyszczeniu i nie blakną, w przeciwieństwie do naturalnej cegły. Materiał jest odporny na zabrudzenia, dzięki czemu można go zastosować nawet w miejscach na nie narażonych: przy podjazdach, rynnach, ogródkach.

Klinkier elewacyjny imitujący cegłę zapewnia nam ogromny komfort użytkowania. Nie rysuje się, nie wykrusza, a my nie musimy myśleć o jego odpowiednim zabezpieczeniu. Raz położony będzie cieszyć oczy przez długie lata.