Motywy roślinne i dekory wiodą prym wśród aranżacji wnętrz, a wybór wzorów, faktur i elementów wykończeniowych jest w zasadzie nieograniczony. Absolutnym must have sezonu stają się płytki drewnopodobne, które z rozmachem weszły do naszych domów i szturmem podbiły serca projektantów i inwestorów. Dlaczego? Stanowią idealne połączenie designu i funkcjonalności , a do tego sprawdzają się niemal w każdym stylu kompozycyjnym. Z klasą i w dobrym tonie, naturalnie!
Płytki drewnopodobne – podstawa stylowej aranżacji
Natura królowała w trendach wnętrzarskich ostatnich sezonów i nic nie zapowiada, żeby miało się to zmienić w najbliższych latach. To zdecydowanie coś więcej niż moda na stosowanie organicznych materiałów czy kolorów ziemi – to styl życia wyrażający się w dbaniu o ekologię oraz poszukiwaniu przeciwwagi dla wiecznego zabiegania i kalendarza wypełnionego obowiązkami po brzegi. Drewniane meble, kwiaty doniczkowe czy duże przeszklenia, umożliwiające wypełnienie przestrzeni światłem słonecznym i pozwalają wyczarować pomieszczenia pełne ciepła oraz harmonii. Przyrodę możemy zaprosić do każdego wnętrza – naturalne tkaniny, bambusowe dodatki czy ratanowe fotele stworzą doskonały duet z nowoczesnym wzornictwem. Ciepłe, drewniane podłogi wydają się być ich nieodłącznym elementem, jednak z uwagi na funkcjonalność, zamiast na klasyczny parkiet lub deskę, wybór coraz częściej pada na płytki drewnopodobne. Ze względu na ich design i walory użytkowe można śmiało powiedzieć, że zostały stworzone, by zdobić nasze salony.
Za sprawą nowoczesnej technologii płytki imitujące drewno zachwycają bogactwem kolorów oraz realistycznym odwzorowaniem faktury i słojów drzewa. Niejednokrotnie naprawdę trudno odróżnić je od naturalnego surowca. Szeroki wybór deseni pozwala znaleźć rozwiązanie, które idealnie wpisze się w koncepcję nowoczesnego wnętrza, a także podkreśli elegancki charakter klasycznych aranżacji.
Płytki drewnopodobne – must have w stylu skandynawskim
Scandi – jeden z najpopularniejszych kierunków aranżacyjnych ostatnich lat – to hołd złożony ekologii. Pełen światła, ciepły, łączący wygodę z funkcjonalnością. Płytki podłogowe drewnopodobne idealnie wpasują w subtelną i nie epatującą luksusem przestrzeń inspirowaną północą Europy. Jasne, wręcz surowe deski z kolekcji Libero bianco doskonale będą komponować się z pastelowymi kolorami puf, wełnianymi dywanami i ciemniejszymi dodatkami, które nadadzą aranżacji indywidualnego charakteru. Płytki drewnopodobne z powodzeniem można też ułożyć na ścianach. Świetnie zaprezentują się na niej stylowe akcenty, takie jak ramki z fotografiami lub pejzaże w antyramach. Styl, zainspirowany obrazem Carla Larsona to pochwała funkcjonalności. Wybierając płytki imitujące drewno nie tylko nawiązujemy do tej idei, ale również podnosimy walory użytkowe całego pomieszczenia.
Ciemne płytki imitujące drewno – elegancko i ponadczasowo
Miłośnicy bardziej klasycznych rozwiązań z pewnością docenią płytki w ciemniejszych odcieniach. Dzięki nim nasz salon zmieni się w elegancką i ponadczasową przestrzeń. Kolekcje, takie jak Libero czy Nickwood w kolorze marrone, perfekcyjnie skomponują się ze stylowymi meblami, ciekawymi dodatkami i neutralnym kolorem ścian. Płytki drewnopodobne w orzechowych i brązowych barwach to także idealna baza dla aranżacji w stylu industrialnym. Zderzenie ze starą cegłą, betonem czy metalem w matowym wydaniu, wyciągnie z przestrzeni maksimum loftowego klimatu.
Nową jakość zapewni ułożenie płytek w intrygujący wzór. Od 2019 roku możemy zaobserwować rosnącą popularność układu inspirowanego jodełką – znane od wielu lat rozwiązanie może być świetnym twistem aranżacyjnym, wprowadzającym więcej dynamiki do naszego salonu. Najwyższy czas na odrobinę geometrycznej nonszalancji!
Gres drewnopodobny – gdy natura spotyka technologię
Płytki łączą piękno i delikatność natury z niebywałą wytrzymałością, dlatego gres drewnopodobny świetnie sprawdzi się w przestrzeniach narażonych na intensywnie użytkowanie – takich jak salon. Jest odporny na uszkodzenia mechaniczne, które mogą powstać w trakcie przesuwania mebli czy zabaw ze dzieciakami. Płytki podłogowe drewnopodobne są bardzo proste w konserwacji – rozlaną kawę czy czerwone wino doczyścimy domowymi sposobami, np. przy użyciu soku z cytryny lub wody z octem. W przypadku poważniejszych zabrudzeń możemy sięgnąć po detergenty – gres jest odporny na działanie środków chemicznych. Jest również niepodatny na upływ czasu – kolor nawet po długich latach wciąż będzie zachwycał swoją intensywnością i blaskiem. Walory gresu docenią również miłośnicy kominków – nie ma obaw, że skaczące iskry doprowadzą do uszkodzenia powierzchni lub zajęcia się ogniem. Płytki można również zamontować jeśli w pomieszczeniu rozprowadzone jest ogrzewanie podłogowe.
Nie tylko gres. Drewnopodobne płytki klinkierowe
Cerrad, jeden z wiodących producentów płytek, posiada w swojej ofercie również klinkierowe płytki drewnopodobne. Kolekcje takie jak Aviona, Grapia czy Listria imitują fakturę drewna z najmniejszymi szczegółami, a szeroka gama kolorów pozwoli dopasować odcień do niemal każdej aranżacji.
Kiedyś trzeba było wybierać między designem, a funkcjonalnością. Dzisiaj można zapomnieć o tym problemie wybierając jedną z kolekcji Cerrad. Klinkier, podobnie jak gres, idealnie sprawdzi się nie tylko w salonie, ale z powodzeniem można wykorzystać go również w kuchni, łazience oraz na tarasie.