Jak zapewnić aranżacji wnętrz loftowy lub rustykalny charakter? Sprawdzonym rozwiązaniem okazuje się tzw. cegła na ścianę, czyli odnowienie lub odsłonięcie oryginalnej, „głębokiej” struktury przegrody wiekowego domu albo kamienicy. Można też zastosować podejście bardziej współczesne – płytki na ścianę. Pierwsze rozwiązanie, podobnie jak odzyskiwanie i renowacja starych cegieł, jest zadaniem trudnym i czasochłonnym. Drugie, choć mniej klimatyczne, jest dużo łatwiejsze, szybsze i trwalsze. Wystarczy tylko odnaleźć kolekcję płytek zaspokajających nasze potrzeby.
Klinkier elewacyjny w tradycyjnym wydaniu
Duże ceglane powierzchnie ścian kojarzą się nam przede wszystkim z manufakturami powstałymi w miastach w pierwszej połowie XIX wieku. Urok geometrycznych układów cegieł stał się jednak na tyle przyciągający, że motyw ten został wzorniczo upowszechniony pod koniec XX wieku pod postacią klinkieru elewacyjnego. Materiał ten stał się popularną bazą do wykańczania fasad domów czy też kolumn ogrodzeniowych. Płytki imitujące cegłę pojawiły się na elewacjach budynków w rozmaitych rozmiarach, kolorach, a także fakturach, pozwalając na swobodną kreację powierzchni zgodnie z naszym architektonicznym zamysłem. Przykłady? Wystarczy obejrzeć nasze kolekcje jak Montana w kolorze ciemnej, wielobarwnej cegły, kardamonowa Retro Brick, czy też miodowa Piatto. Każda propozycja jest inna, a to zaledwie fragment dostępnych propozycji.
Cegła na ścianę we wnętrzach
Choć płytki imitujące cegłę zastosowane wewnątrz pomieszczeń nie są nowym rozwiązaniem, nadal genialnie sprawdza u poszukiwaczy oryginalnych wystrojów wnętrz. O sytuacji idealnej możemy oczywiście mówić, gdy odsłaniamy oryginalną cegłę, z której budowany był budynek. W większości przypadków nie jest to jednak możliwe. Czasem nie pozwala na to stan techniczny obiektu, a dużo częściej jego wiek. W nowym budownictwie raczej nie uświadczymy już klasycznej cegły, więc trzeba posiłkować się rozwiązaniami, które ją naśladują. We wnętrzach płytka imitująca cegłę występuje najczęściej w wydaniu klasycznym, np. jako osłona kominka, niewielki motyw wzorniczy, bądź cała ściana. Jej zastosowanie znajdziemy zarówno w niewielkiej kuchni, jak i rozległym salonie. Co więcej, cegła na ścianę może przyjąć postać nowoczesnego, jednorodnego klinkieru lub imitować wiekowy materiał. Obie opcje mogą dobrze wyglądać zarówno w rustykalnych, jak i nowoczesnych przestrzeniach. Dobrym przykładem będzie tu jasna kuchnia, w której podłogi oraz szafki dobrane są w odcieniach bieli. Teoretycznie moglibyśmy po prostu dołożyć do nich pasującą białą cegłę na ścianę, np. tę z kolekcji Foggia bianco. Uzyskamy w ten sposób czyste, schludne i konsekwentne kolorystycznie pomieszczenie. Biel możemy jednak przełamać klasyczną czernią, jak płytki z serii Foggia nero, co nada wnętrzu nieco mocniejszego wyrazy. Możemy też pójść o kolejny krok dalej i zdecydować się na materiał imitujący klasyczną czerwoną cegłę, jak w przypadku Piatto red. Zachęcamy do zapoznania się z wizualizacjami na naszej stronie, bo każda z tych wersji wygląda obłędnie, a wybór jak zwykle zależy od upodobań mieszkańców. Przykład ten pokazuje jednak, że w kwestii płytek imitujących cegłę nie musimy się ograniczać i podążać wyłącznie klasycznymi połączeniami. Mniej typowe zestawienia mogą nas bardzo pozytywnie zaskoczyć.
Jak klinkier do salonu?
Salon, jako miejsce z jednej strony reprezentacyjne, a z drugiej strefa relaksu, daje nam prawdopodobniej najwięcej aranżacyjnej swobody. Możemy w nim zastosować pasujące do industrialnego stylu płytki imitujące cegłę w kolorach szarości. Dobrze sprawdzą się tu kolekcje Loft Brick pepper lub naśladująca kamień naturalny seria Piatto antracyt. Jeśli zależy nam na tradycyjnym loftowym wnętrzu warto zdecydować się na kolekcję Loft Brick w bardziej ”przemysłowym” wydaniu, czyli Curry, Cardamon lub Chilli. Naprawdę odważnym i pomysłowym osobom, które nie boją się wnętrzarskich eksperymentów proponujemy kreatywne wykorzystanie cegły na ścianę w kolorze piaskowym, kremowym lub głębokiej czerni. Byłoby to rozwiązanie oryginalne i wymagałoby odpowiedniego dobrania podłóg i dodatków, trudno jednak zaprzeczyć, że goście na długo zapamiętaliby tego typu wnętrze.
Płytki imitujące cegłę pobudzają wyobraźnię i pomagają uzyskać ciekawe przestrzenie. Szeroki wybór kolorów i faktur sprawia, że możliwości aranżacyjne stają się niemal nieograniczone. Warto jednak by cegła na ścianę stała się ciekawym dopełnieniem spójnej aranżacji, a nie była atrakcją samą w sobie.