Impregnacja to zabieg polegający na pokryciu powierzchni płytek specjalistycznym preparatem (impregnatem), który ma za zadanie utworzyć na ich powierzchni warstwę ochronną. Dzięki temu zabiegowi powierzchnia gresu powinna być odporna na plamienie. Jako dodatkowe atrybuty środków impregnujących wymienia się nabłyszczenie powierzchni lub nadanie jej szorstkości wówczas, gdy zależy nam na nadaniu płytce właściwości antypoślizgowych.
Przed użyciem środka impregnującego należy zweryfikować, czy jest on odpowiedni do posiadanego przez nas rodzaju płytek. Na końcowy efekt przeprowadzonego zabiegu będą miały wpływ: rodzaj użytego środka, sposób jego aplikacji i przede wszystkim odpowiednie przygotowanie powierzchni płytek.
Warto pamiętać, że danemu impregnatowi dedykowany jest specjalny środek pozwalający bezpiecznie usunąć go z powierzchni płytek, jeśli przykładowo istniejąca warstwa straci swoje właściwości i zajdzie konieczność powtórzenia całego procesu w przyszłości.
Bez względu na wybór środka należy pamiętać, że impregnat nada konkretne właściwości powierzchni posiadanej płytce. Wobec tego w przypadkach plamienia, przebarwień czy zmatowień powierzchni warto skonsultować ten fakt z producentem zastosowanego preparatu. Pomocne w takich przypadkach będzie zachowanie opakowania bądź etykiety produktu.
Kiedy zalecane jest stosowanie impregnatu? Jego stosowanie zaleca się w przypadku gresów nieszkliwionych o powierzchni polerowanej. Jest to ściśle związane z technologią ich produkcji. Gres nieszkliwiony uzyskuje wysoki połysk w procesie polerowania jego lica, przez co otwartych jest wiele mikroporów. W przypadku szkliwionych odpowiedników ten rodzaj wykończenia powierzchni uzyskujemy dzięki polerowaniu szkliwa zaaplikowanego na jej licu. Wobec tego powierzchnie nieszkliwione są mniej odporne na plamienie.
Kiedy nie zaleca się impregnacji? Impregnacja nie jest zalecana w przypadku wszystkich płytek szkliwionych, czyli tych na powierzchni których zaaplikowana jest bariera ochronna w postaci szkliwa. Warto pamiętać, że w przypadku tego rodzaju asortymentu w trakcie użytkowania, warstwa impregnatu może odspajać się od szkliwa, tworząc nieestetycznie wyglądające przetarcia i zmatowienia.
Nie zaleca się także impregnacji w przypadku gresów nieszkliwionych niepolerowanych. Ich nasiąkliwość jest porównywalna do granitu – a więc zerowa.
Płytka szkliwiona po zaimpregnowaniu. Po prawej: widoczna błyszcząca warstwa impregnatu, który dodatkowo przyciemnił oryginalny kolor; po lewej: impregnat został usunięty z powierzchni płytki odczynnikiem chemicznym, co przywróciło jej oryginalny wygląd. (fot: Cerrad)
Jakie są najczęstsze błędy związane z impregnacją? Poza impregnacją płytek szkliwionych, jednym z najczęściej popełnianych błędów jest aplikowanie preparatu na niewyczyszczonej powierzchni płytek lub użycie środka impregnującego niezgodnie z zaleceniami producenta. W pierwszym przypadku pozostawienie zabrudzeń powstałych na przykład na etapie montażu może skutkować trudnością ich usunięcia bez uprzedniego zmycia zastosowanego impregnatu.
Pamiętaj-przed użyciem środka impregnującego należy zweryfikować, czy jest on odpowiedni do wybranych przez nas płytek.
Stosowanie impregnatu ZALECA SIĘ w przypadku gresów nieszkliwionych o powierzchni polerowanej. Impregnacja NIE JEST ZALECANA w przypadku wszystkich płytek szkliwionych, czyli tych na powierzchni których zaaplikowana jest bariera ochronna w postaci szkliwa.