Płytki antypoślizgowe, to produkt który sprawdzi się nie tylko w łazience, lecz także na tarasie lub zewnętrznych schodach wejściowych do domu. Znane przysłowie głosi, że wypadki chodzą po ludziach. Choć nie na wszystko mamy w życiu wpływ, warto być jednak mądrym przed szkodą i zawczasu zadbać o swoje bezpieczeństwo. Przemyślany wybór odpowiednich produktów do łazienki, kuchni czy w obrębie otoczenia domu może sprawić, że przykrych przygód unikać jest dużo prościej.
W jaki sposób ustala się przyczepność płytek do łazienki?
Płytki antypoślizgowe charakteryzuje najczęściej chropowata powierzchnia, niejednokrotnie wzbogacona wypukłymi wzorami lub wklęsłymi elementami (tzw. ryflami lub reliefami). W celu zapewnienia produktom lepszej przyczepności często pokrywa się je specjalnym szkliwem lub impregnatem. Jednak z technicznego punktu widzenia, aby formalnie można było określić płytkę mianem antypoślizgowej, musi ona spełniać szereg norm, regulowanych przez Rozporządzenie Ministra Infrastruktury. W myśl przepisów producenci zobowiązani są informować nabywców o klasie przyczepności tego typu produktów. Służą do tego oznaczenia wyrażone literą R oraz wartością liczbową – od R9 do R13. Produkty opisywane za pomocą wartości poniżej R9 klasyfikowane są w kategoriach materiałów śliskich. Parametrem decydującym o przyznaniu produktowi danego oznakowania jest tzw. stopień krytycznego kąta poślizgu. Wartość jest ustalana w toku badania, podczas którego tester w znormalizowanym obuwiu porusza się na specjalnej pochylni wyłożonej naolejowanymi płytkami. Kąt nachylenia zwiększany jest do momentu, w którym osoba zaczyna się ześlizgiwać. W ten sposób ustalany jest tzw. kąt krytyczny decydujący o klasyfikacji danego produktu.
Kiedy zastosować płytki antypoślizgowe zewnętrze?
Płytki antypoślizgowe możemy zaobserwować na basenach, w siłowniach, restauracjach, budynkach użyteczności publicznej czy zamieszkania zbiorowego. Ich obecność w tych miejscach jest wynikiem zastosowania norm prawnych, wedle których właściciele obiektów publicznych i komercyjnych mają obowiązek stosować okładziny, które spełniają określone normy bezpieczeństwa. Mimo braku formalnych wymogów, płytki antypoślizgowe to rozwiązanie, które równie często znajduje zastosowanie także na prywatnych posesjach. Ich wybór jest szczególnie istotny, gdy ktoś z domowników ma problemy z chodzeniem (np. porusza się o kulach). Do kuchni, salonu czy na korytarz wystarczą produkty charakteryzujące się klasą R9. Płytki o wyższych parametrach antypoślizgowych warto jednak rozważyć w garażu, na balkonie lub tarasie czy też w otoczeniu domu – szczególnie w obrębie schodów zewnętrznych, jeśli zdecydujemy się je wykończyć z ich pomocą. Rozwiązanie to pomoże zwiększyć bezpieczeństwo, zwłaszcza jesienią oraz zimą, kiedy nawierzchnię często pokrywa błoto śniegowe oraz woda. Ponadto, płytki na schody zewnętrzne powinny charakteryzować się niską nasiąkliwością, dużą odpornością na zmienne warunki atmosferyczne, a także najwyższą klasą ścieralności. Dobrym pomysłem będzie wybór produktów wzbogaconych o reliefy lub ryfle, które zapewnią użytkownikom większy komfort użytkowania.
Czy warto decydować się na płytki antypoślizgowe do łazienki?
Choć wybór płytek do łazienki jest ogromny, a decyzja często zostaje podjęta na podstawie projektu pomieszczenia, nie należy zapominać o takich kwestiach, jak funkcjonalność produktów i ich parametry antypoślizgowe. W przypadku oznaczenia niektórych płytek wewnętrznych, stosuje się niemiecką normę DIN 51097, określaną przez symbole A, B lub C. Informują one o stopniu przyczepności do nawierzchni, po której przemieszczamy się boso. W tym przypadku, dla zwiększenia miarodajności testu, zamiast oleju stosuje się wodę. W taki sposób testuje się m.in. antypoślizgowość płytek łazienkowych. Choć chropowate powierzchnie wydają się idealnym rozwiązaniem do miejsc, które mogą stać pod znakiem zapytania pod kątem przyczepności, mają też swoje wady. Niestety, wyrazista struktura wiąże się z trudniejszym utrzymaniem jej w czystości. Zabrudzenia znacznie łatwiej zatrzymują się na szorstkich płytkach, które w efekcie wymagają więcej wysiłku podczas pielęgnacji. Choć w domach jednorodzinnych czy mieszkaniach płytki antypoślizgowe nie są koniecznością, warto w nie zainwestować, znajdując złoty środek, między tym, co atrakcyjne, a funkcjonalne.