Aktualności
Płytki ułożone w jodełkę na ścianie i podłodze
20 lutego 2023

Wzór w jodełkę to współczesny ukłon w stronę klasycznego designu

W ostatnich latach cieszy się ogromną popularnością wśród inwestorów. Po latach mody na matematyczny rytm elementów we wnętrzach, który cechował głównie styl minimalistyczny, nastał czas na przełamywanie schematów i eksperymenty z kompozycją. Zobacz, gdzie sprawdzą się płytki w jodełkę.

Płytki podłogowe drewnopodobne w nowej roli

Układ w jodełkę to prosty i skuteczny przykład na to, jak podstawowe elementy wyposażenia wnętrz typu płytki podłogowe drewnopodobne, deski lub panele mogą stworzyć wyrafinowaną kompozycję, która nada całemu pomieszczeniu finezji i stylu. Wzór ten będzie też świetnym przełamaniem pionowych i poziomych rytmów wywołanych przez meble oraz pozostałe wyposażenie typu stolarka okienno-drzwiowa, listwy ścienne itp. Dodatkowo, wprowadzi do całości energię ruchu przy jednoczesnej, harmonijnej sekwencji powtórzeń. Jodełka to doskonały pomysł na efektowne urozmaicenie podłóg w korytarzach lub przedpokojach, ponieważ możliwości dekoracyjne są tam znacznie ograniczone. Uatrakcyjni też podłoża, które z założenia powinny być jak najbardziej neutralne, np. w mieszkaniach przeznaczonych na sprzedaż albo wynajem czy w lokalach handlowo-usługowych. Tutaj sprawdzą się najpopularniejsze odcienie przyjemnego, miodowego dębu jak Guardian Wood Beige, a także jaśniejsze Guardian Wood Light Beige.


Płytki w jodełkę
nie tylko na podłogę

O wyższości płytek podłogowych drewnopodobnych nad deskami czy panelami nie musimy się rozpisywać. Zwolennicy funkcjonalnych i trwałych rozwiązań przejdą obojętnie obok pomysłu położenia naturalnego surowca w miejsce, które narażone jest na częsty kontakt z wodą, piachem, obuwiem, pazurami czworonogów, czy intensywną działalnością dzieci. Wymaga on ponadto specjalnej pielęgnacji oraz cyklicznego odświeżania. Z kolei gres to trwały wybór na lata, odporny na uszkodzenia, który dodatkowo przysłuży się pomieszczeniom z podgrzewaną podłogą. Jednak nie tylko na niej płytki w jodełkę mogą stanowić świetny element dekoracyjny. Rozważ ich położenie wszędzie tam, gdzie planujesz duże połacie glazury, na przykład na opasce kuchennej, w łazience lub w ubikacji. Gres w sypialni? Czemu nie! Widowiskowy zagłówek skomponowany z płytek drewnopodobnych ułożonych w jodełkę, ciągnący się aż do sufitu, może stać się głównym bohaterem Twojego pokoju. W tym przypadku ciemny odcień Acero Marrone podkreśli kontrast między jasną ścianą i pościelą (jeśli takie planujesz) oraz przyciągnie uwagę. Nic więcej nie trzeba, aby stworzyć prawdziwy „efekt wow”.

Możliwe warianty jodełek

Na przestrzeni lat i eksperymentów z tego typu kompozycją wykształciły się 3 główne warianty tworzenia jodełek. Pierwsza z nich określana jako węgierska oznacza, że płytki panelowe, klepki czy deski docięte są do kąta 60 stopni. Pozwala to na tworzenie łagodnego zygzaka o rozciągniętym wzorze. Kolejna, francuska, charakteryzuje się przycięciem do 45 stopni, co w całości tworzy dość ostry i dynamiczny schemat. Ostatnia, angielska, może powstać z każdego rodzaju płyt prostokątnych, bo elementy układa się pod kątem 90 stopni. Ten właśnie sposób sprawdzi się w przypadku płytek imitujących drewno. Widowiskowy rozmiar (120 x 20 cm) stworzy nietuzinkową dekorację w dużych pomieszczeniach, obszernych tarasach i nietypowych projektach, np. w stylu

 

Dlaczego warto rozważyć płytki w jodełkę?

Niezależnie od tego czy będą to płytki imitujące drewno o delikatnym wzorze (np. marmuru) lub całkowicie gładkie, ten ciekawy rytm, który wyglądem przypomina strzeliste drzewa iglaste (skąd pochodzi jego nazwa) wywoła ciekawy efekt wizualny w każdym pomieszczeniu, bez względu na styl, w jakim zostało udekorowane. Świetnie sprawdzi się jako przeciwwaga dla pionowego ciągu tworzonego chociażby przez drzwi szafek albo sąsiadujące z nimi inne elementy wykończenia (jak panele, deski, lamele). Jodełka pomaga optycznie powiększyć przestrzeń i przełamać monotonię wprowadzając dynamizm do całej aranżacji.